روزانه افراد مختلفی به یک آرایشگاه مراجعه می نمایند که معمولا برای بیشتر آن ها از یک سری وسایل آرایش استفاده می شوددر صورتی که یکی از مشتریان آرایشگاه دچار بیماری های قابل انتقال در این مکان باشد می تواند از این طریق دیگران را مبتلا نماید.
تعریف و شرح وظایف سالن های آرایستگی وزیبایی:
به مکانی گفته می شود که با توجه به شرح وظایف، فقط اقدامات زیبایی و آرایشی در امور پاکسازی را انجام داده وبه هیچ عنوان حق دخالت در امور و حیطه پزشکی و ورزشی را ندارند.

شرح وظایف مجاز در آرایشگاه زنانه و مردانه:

1.شامل دکلره کردن یا رنگ‌بری مو و یا رنگ کردن
2.گریم پوست، ترمیم ابرو با قلم
3.بخور آب گرم بدون استفاده از ازن و اشعه ماورابنفش، استفاده از موم و یا ایپلاسیون
4.استفاده از کرم‌ های مرطوب‌کننده و ماسک‌ های استاندارد مجاز است.

موارد ممنوعیت در آرایشگاهها:

- انجام کلیه امور:
- تاتو
- لیزر
- کرایو
- کاشت مژه و ناخن با نفوذ در پوست ممنوع است.

موارد ممنوعیت در آرایشگاهها:

برخی دیگراز این اقدامات عبارتند از: الکترولیز، لیپولیز، هیدرودرمی، کوتریزاسیون پوست، کاشتن مو، پیلینگ (برداشتن قشر سطحی پوست)، کار هایی مانند خالکوبی) تاتو (و حالت دادن ناخن‌ های دست و پا (مانیکور و پدیکور (در صورتی که با وسایل آلوده و توسط افراد غیرمتخصص (در امور پزشکی) انجام شود.

اصول بهداشتی در آرایشگاه ها:

کلیه متصدیان و کارگران موظف اندعلاوه بر کارت معاینه پزشکی کارت هپاتیت B معتبر در محل کار خود داشته باشند.
آرایشگران باید پیش از شروع اصلاح نخ را با الکل ضدعفونی نمایند و جهت جلوگیری از آلوده شدن نخ آن ها را در قوطی هایی در بسته نگه داشته و پس از استفاده هر مشتری نخ را تعویض کرده تا یک نخ با پوست دو نفر تماس نداشته باشد. برای ضدعفونی کلیه وسایل کار فلزی باید از چراغ الکلی (ترجیحا فور) استفاده شود. برای کوتاه کردن مو ها باید از پیش بند یک بار مصرف و شانه شخصی استفاده شود
استفاده از حوله شخصی برای خشک کردن مو ها الزامی است و استفاده از حوله های موجود در آرایشگاه ممنوع می باشد. استفاده از روپوش کار تمیز به رنگ روشن جهت آرایشگران الزامی است.
مش کردن مو ها اغلب به دو روش انجام می شود با استفاده از کلاه و با استفاده فویل. کلاهی که برای مش استفاده می شود از جنس لاستیک نرم و با ضخامتی متوسط است که آرایشگران موظف اند پس از هر بار مصرف کلاه آن را با مایع ظرفشویی شسته و با الکل ضدعفونی نمایند و برای جلوگیری از چسبناک شدن آن پودر بزنند. استفاده از فویل برای مش کردن بهداشتی تر است چون فویل یک بار مصرف است. اما آرایشگری که با فویل مش می کند باید با تجربه باشد چون فویل حرارتی بیشتر را در خود نگه می دارد و می تواند مو را بسوزاند.

بیماری های قابل انتقال در آرایشگاهها:

- بیماری ها مانند:
1. ایدز
2. هپاتیت Cو B
3. عفونت های میکروبی، ویروسی، قارچی، و باکتریایی
4. بیماری‌ های پوستی، اگزما، زگیل، تراخم، کزاز، کچلی، شپش و سایر حساسیت‌ های پوستی که اغلب در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی و استفاده از وسایل آلوده مشترک این بیماری ها منتقل می شوند.

نحوه انتقال بیماری‌ها:

1- پیش‌بند:
قسمتی از پیش‌بند که دور گردن افراد بسته می‌شود در تماس با پوست گردن بوده و غالبا طی مدت اصلاح در این ناحیه تعریق صورت می‌گیرد. حال اگر مشتری ناقل بیماری‌ هایی مانند ایدز و هپاتیت C و B باشد و در هنگام اصلاح در ناحیه سر و صورت و گردن بریدگی ایجاد شود و پیش‌بند فرد آلوده شود سرایت بیماری به دیگران اتفاق می‌افتاد لازم به ذکر است که میکروب سفلیس و ویروس ایدز حدود نیم ساعت، خارج از بدن انسان یا میزبان زنده‌ می‌‌مانند و ویروس هپاتیت نیز یک هفته می‌تواند زنده بماند.
2- شانه:
در سر بعضی از افراد ممکن است، جوش‌ های ریزی باشد که موقع شانه کردن باز شده و خون و ترشحات ناشی از آن شانه را آلوده کند و حتی با توجه به اینکه شانه با مو و پوست سر در تماس است در صورتی که ضد عفونی نشود، می‌تواند موجب انتقال بعضی از بیماری‌ های قارچی شود.
3- تیغ و قیچی:
در صورت استفاده از یک تیغ برای بیش از یک نفر، انتقال بیماری تسریع می‌گردد و استفاده از ریش‌تراش برقی و یا فرچه‌ ها برای تراشیدن ریش نیز جزو وسایل نوک‌تیز مهم در انتقال بیماری در آرایشگاه‌ ها هستند.
4- حوله:
حوله‌ هایی که گاه روی رخت‌آویز ها در کنار خیابان جهت هواخوری مشاهده می‌شود، نیز می‌تواند وسیله‌ای برای انتقال بیماری‌ های پوستی باشد.

پیشگیری:

به منظور پیشگیری از انتقال کلیه بیماری های خونی و پوستی قابل انتقال در آرایشگاه ها، به ترین شیوه، استفاده از وسایل اختصاصی برای هر مشتری می باشد. بنابراین لازم است که متصدیان آرایشگاه ها از مشتریان خود بخواهند که وسایل آرایشی اختصاصی را همراه بیاورند.

رعایت نکا ت بهداشتی:

در صورت ناچار بودن آرایشگر به استفاده از وسایل مشترک، باید اقدامات ضدعفونی کردن وسایل کار در حضور مشتری و قبل از شروع به کار انجام شود. آرایشگر باید همچنین دست‌ های خود را بعد از پایان اصلاح هر مشتری و قبل از شروع کار مشتری بعدی، با صابون و آب شستشو دهد.
برای ضدعفونی کردن سطح میز کار، پس از اصلاح هر مشتری باید الکل 70 درجه به وسیله آب‌فشان روی میز پاشیده و با دستمال تمیز و مناسب پاک شود. کف محل کار نیز لازم است روزانه به وسیله مواد ضدعفونی‌کننده، مانند آب ژاول شستشو و گندزدایی شود.
برای ضدعفونی کردن وسایل فلزی مانند قیچی و تیغه‌ های ماشین اصلاح بهتر است از حرارت مستقیم استفاده شود (حداقل به مدت زمان 30 ثانیه، به طوری که وسیله مذکور کاملا داغ شود). چراغ الکلی وسیله مناسبی برای این کار است، ولی برخی از آرایشگران ترجیح می‌دهند که یک شعله کوچک گاز، مانند شعله‌ های آزمایشگاهی به طور دایم روی میز آن ها روشن باشد تا مرتب از آن استفاده کنند. برای ضدعفونی کردن وسایل پلاستیکی می‌توان از محلول الکل 70 درجه استفاده نمود که البته وسایل باید کاملا در محلول غوطه‌ور شوند. وسایل استفاده شده برای هر مشتری باید در ظرفی مجزا قرار گیرد تا در اولین فرصت با محلول الکل 70 درجه شسته شده و در ظرف محلول ضدعفونی قرار گیرند.
به ترین راه حفاظت شخص از انتقال بیماری های واگیردار در آرایشگاه ها انتخاب یک آرایشگاه مخصوص و استفاده از تمامی لوازمات شخصی است.
استفاده از ساولن برای ضد عفونی وسایل در آرایشگاه جهت پیشگیری از انتقال هپاتیت bو c و ایدز موثر نیست.
الکل 70 درجه بعد از اینکه وسیله به مدت 15 - 30 دقیقه در آن غوطه ور گردید خاصیت ضد عفونی دارد، بنابراین هنگامی که آرایشگاه شلوغ است وسیله مطمین جهت ضدعفونی نیست.
برای ضد عفونی کردن، وسایل فلزی باید حداقل یک دقیقه روی چراغ الکلی قرار گیرند.
به ترین راه ضد عفونی کردن وسایل پلاستیکی استفاده از محلول هیپوکلریت سدیم (وایتکس) یک درصد است.
به ترین روش ضدعفونی کردن وسایل فلزی استفاده از اتوکلاو است.
ترکیبات تجاری حاوی گلوتارآلویید 2% (مانند سایدکس، راپیدید، و..). در مدت 1 تا 2 دقیقه باعث از بین رفتن HIV می شوند.
در آرایشگاه استفاده از هر وسیله نوک تیز یا برنده در کار هایی مانند تاتو، خالکوبی و... می تواند به راحتی بیماری هایی نظیر هپاتیت B و C و ایدز را انتقال دهد.
به طور معمول از هر پیش‌بند برای چند مشتری استفاده می‌شود و به این ترتیب امکان خطر انتقال بیماری‌ های پوست و مو از طریق قسمتی که دور گردن بسته می‌شود و در ارتباط مستقیم با پوست است، لذا مهم ترین راه برای برطرف کردن این مشکل استفاده از پیش بند یکبار مصرف و یا استفاده دستمال و یا استفاده ازچسب‌ های مخصوص دور گردن می باشد.

مشخصات مواد آرایشی و بهداشتی برای استفاده روی پوست:

  •   از نظر ظاهر و بو مناسب باشد.
  • استفاده و پاک کردن آن راحت باشد وباعث
  •  تغییر رنگ ولکه شدن پوست و مو نشود.
  •   از نظر میکروبی آلودگی نداشته باشد.
  •   ایجاد التهاب وحساسیت نکند.
  • اگر محصولی فاقد برچسب فارسی باشد فرآورده‌ های مذکور به دلیل احتمال تقلبی بودن، غیرمجاز و غیرقابل عرضه و مصرف است.
    مواد آرایشی و بهداشتی تن ها باید از مکان های معتبر تهیه شود.
  • مشخصات بر روی یک برچسب فارسی شامل شماره مجوز واردات از سازمان غذا و دارو، نام محصول، نام کشور تولید کننده، نام شرکت وارد کننده، درج سریال از جمله مشخصات طرح فارسی است، اگر محصولی فاقد برچسب فارسی فوق باشد فرآورده‌ های مذکور به دلیل احتمال تقلبی بودن، غیرمجاز و غیرقابل عرضه و مصرف هستند.
  • تاریخ تولید، تاریخ انقضا نیز از مواردی هست که علاوه بر برچسب فارسی باید بررسی شوند.

شرایط بهداشت محیطی در آرایشگاه (آیین نامه ماده13):

کلیه کارگران و متصدیان موظفند کارت بهداشت در محل کار خود داشته باشند
کارگران موظفند رعایت کامل بهداشت فردی را نموده و بدستور هایی که توسط کارشناس بهداشت محیط داده می شود
عمل نمایند. روپوش کارگران به رنگ روشن و تمیز باشد. متصدیان موظفند جایگاه محفوظ و مناسبی به منظور حفظ لباس کارگران خود تهیه نمایند. هر کارگر موظف بداشتن صابون وحوله تمیز اختصاصی می باشد. جعبه کمک های اولیه موجود و در محل مناسب نصب گردد کف باید از جنس قابل شستشو صاف و بدون فرو رفتگی و دارای شیب مناسب به طرف کف شوی باشد. ساختمان دیوار بایستی از ورود جوندگان و حشرات در امان و صاف و بدون فرو رفتگی و شکاف باشد. در ها و پنجره ها بدون ترک خوردگی و شکستگی بوده و از ورود حشرات جلوگیری بعمل آورد. سقف صاف مسطح بدون ترک خوردگی و شکستگی تمیز باشد. آب مصرفی مورد تایید مقامات بهداشتی باشد. سیستم فاضلاب بهداشتی باشد. وضع و تعداد دستشویی ها بهداشتی و مناسب باشد قفسه وی ترین گنجه ها تمیز و مجهز به در و شیشه بوده و قابل نظافت باشد و فاصله آن ها از زمین از ۲۰سانتیمتر کمتر نباشد. تهویه به نحوی صورت گیرد که همیشه هوای داخل اماکن سالم و عاری از بو باشد نباشد نور طبیعی و یا مصنوعی طوری باشد که باعث ناراحتی چشم نگردد برای جلوگیری از حریق و انفجار و سایر خطرات احتمالی پیش بینی های لازم انجام شود زباله دان درپوش دار، زنگ نزن، قابل حمل و بتعداد و اندازه کافی موجود بوده و بعد از تخلیه شسته شده و مجهز به کیسه زباله باشد. پشه و مگس و سایر حشرات و جوندگان در داخل آرایشگاه دیده نشود
کلیه وسایل مورد استفاده از قبیل پیش بند، شانه، برس، قیچی و امثال آن ها پس از تمیز کردن ضدعفونی گردد کلیه حوله های مصرفی، روزانه در محل مناسب شسته، ضدعفونی و خشک گردد در صورت لزوم همواره از تیغ یک بار مصرف استفاده شود.