سمپاشی منازل

سوسری یا سوسک حمام جز حشرات است و از حدود 280 میلیون سال قبل زندگی می‌کند. این حشره‌ که در بسیاری از خانه‌ های شهری و روستایی پیدا می‌شود، انتقال دهنده‌ی بسیاری از بیماری‌ ها استبه عنوان معضلی بهداشتی محسوب می‌شود که بیش‌تر خانم‌ ها با آن درگیر هستند.
اگر امروزه در خانه‌ ها سوسری و سوسک دیده می‌شوند به‌ خاطر شیوه نادرست زندگیمان است. یا حتی زندگی نادرست همسایه مان برای همین خاطر سوسری‌ ها و سوسک ها سری به خانه ما نیز می‌زنند. باید کارتن‌ها، کتاب‌ های قدیمی و هرچیزی که در آن سلولز به‌کار رفته را از خانه‌ ها و انباری‌ ها جمع‌آوری کرد چون به خاطر سلولوزی بودنشان منبع تغذیه ای برای سوسری ها هستند. مبارزه شیمیایی شامل سمپاشی اصولی وطعمه گذاری با استفاده از سموم کم خطر و بی خطر با کارایی بالا و مورد تایید سازمان­ های ذیصلاح با توجه به هر آفت بازدید های ادواری وارزیابی عملیات های انجام شده به منظور اطمینان از صحت عملیات تا پایان قرارداد.

سمپاشی منازل به تخصص و مهارت نیاز دارد و باید سمپاشی را به شرکت های سمپاشی بسپارید. منازل بر اثر عوامل متعددی می توانند دچار آفت و حشرات شود و این حشرات می توانند به سلامتی افراد ضرر برسانند. بنابراین باید به سرعت خانه را از این موجودات مزاحم پاکسازی نماییم. از بین بردن حشرات به وسیله سموم از راه حل هایی است که افراد در منزل انجام می دهند ولی لازم به ذکر است که باید در هنگام استفاده از سموم با یک متخصص شود زیرا برخی از این سموم می توانند به سلامتی ساکنین آسیب برسانند.

آفاتی که باید با استفاده از سمپاشی آن ها را از بین ببریم

هر گاه اسم از آفات و یا حشرات موذی به میان می آید، افراد یاد سوسک های مزاحم خانه می افتند ولی باید بگوییم که تنها سوسک ها نیستند که ممکن است در خانه تکثیر شده و باعث آلوده شدن منزل شما شوند بلکه جانوران دیگری همچون شته، حشرات چوب خوار، ساس، مگس، شپشک، انواع کرم و ... نیز می توانند در خانه تکثیر شده و منزل شما را آلوده کنند. خصوصا در منازلی که در آن گل و گیاه نگهداری می شود، بیشتر در معرض شته هستند. این حشرات موذی در لابلای برگ گل و گیاه شما ششروع به رشد و تکثیر کرده و باعث خرابی در خانه می شوند. همچنین این حشره از خود شیره ای تولید کرده که بستر رشد آفت های دیگر را فراهم می کند. بنابراین در صورتی که گل و گیاه در منزل خود نگهداری می کنید بهتر است که آن را سمپاشی کنید و در صورتی که شناختی بر روی سموم ندارید توصیه می شود که از شرکت های سمپاشی کمک بگیرید تا آسیبی به خود و گل و گیاه وارد نشود.
همچنین برای از بین بردن آفات و حشرات نیاز به تجهیزات و لوازم مخصوص سمپاشی بوده و از این رو شرکت های سمپاشی تمامی تجهیزات و لوازم مخصوص سمپاشی را داشته و می توانند به صورت صحیح شما را از شر این حشرات خلاص کنند.

چرا سمپاشی را خودمان انجام ندهیم؟

سم ها انواع مختلفی داشته که هر کدام برای آفتی خاص استفاده شده که می تواند به بدن انسان ضرر برساند. برخی از سموم مشکلات پوستی و برخی دیگر مشکلات تنفسی را به همراه دارند. بنابراین در این مواقع تماس با یک متخصص بهترین راه حل از بین بردن آفات بدون ضرر می باشد.
شرکت های سمپاشی به تمامی سموم آشنا بوده و با توجه به نوع حشره و آفات، سمی مخصوص را انتخاب کرده تا آفات را از بین برده و در عین حال برای ساکنین ضرری نداشته باشد. همچنین این افراد تجهیزات و لوازم مخصوص سمپاشی را دارند و می توانند به سرعت آفات را از بین ببرند.

بهترین زمان سمپاشی منازل

همان طور که در بالا عنوان شد آفات انواع گوناگونی داشته که هر کدام زمان خاصی را برای سمپاشی نیاز دارند. بنابراین بهتر است جهت اطلاع از زمان صحیح سمپاشی برای هر آفات از یک متخصص کمک بگیرید.

مواردی که قبل از سمپاشی باید رعایت شود:

تمام منافذ فاضلاب درپوش گذاری شود تا سوسک درشت وارد منزل نشود کاغذ دیواری به ترین مکان برای تخم گذاری و پنهان شدن ساس، باید عوض شده و یا بجاش دیوار رنگ آمیزی شه هر دو روز یکبار کل منزل جارو برقی کشیده شود هر روز تمام آشپزخانه جارو برقی کشیده شود مخصوصا زیر کابینت ها یادتان باشد اگر خوراکی های شیرین مثل کلوچه و بیسکویت یا پوست خربزه و هندوانه شب هنگام روی کابینت ها باشد شما غذای سوسک های ریز را فراهم کردید و دیگر گلایه ای در کار نیست خرده نان و برنج یا هر چیز دیگری مطلقا نباید کف آشپزخانه یا روی کابینت ها به حال خود ر ها شود
نکته کلیدی و شاید کنکوری در مبارزه با حشرات استفاده از بخار شور در منزل می باشد سعی کنید هر هفته یکبار برای ورزش هم شده از بخار شور استفاده کرده بدین صورت بخار رو تو و روی درز های کابینت و کمد، زیر یخچال، زیر گاز فر، زیر لباسشویی، زیر ظرفشویی و خلاصه تمام زوایایی که حشرات میتونن اونجا تخم گذاری کنن رو بخار بدید بخار شور کردن منزل علاوه بر سلامتی روح و جسم باعث میشه تا 50 درصد حشرات نسلشون منقرض شود البته ناگفته نماند بعد از سمپاشی این وظایف خطیر (جارو برقی و بخار شور) دو چندان مهم میباشد.

اقدامات قبل از سمپاشی

_ قبل از سمپاشی از تجهیزات ایمنی همچون دستکش، لباس مخصوص، ماسک و ... استفاده کنید.
_ از بو کردن سموم اجتناب نمایید.
_ روی مواد غذایی را به خوبی بپوشانید تا سموم به درون آن نفوذ نکنند.
_ تا پایان زمان سمپاشی از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید.

اقدامات پس از سمپاشی منازل

پس از سمپاشی باید به نکاتی توجه نمایید که به شرح زیر می باشد:

_ تحمل نمایید

به محض پایان مراحل سمپاشی به منزل خود وارد نشوید.برخی از افراد می پندارند که با اتمام مراحل سمپاشی می توانند به خانه بازگردند ولی این کار اشتباه است زیرا بعد از اتمام سمپاشی نیز همچنان بوی سم و گرد و غبار آن در هوا پخش شده و با ورود به خانه و تنفس این سموم وارد ریه شما شده و می تواند باعث سیب آسیب رساندن به سلامتی شما شود.

_ غذاهایی که به سم آغشته شده را دور بریزید

در صورتی که فراموش کرده اید غذایی را از خانه خارج کنید و یا روی آن را نپوشانده اید حتی اگر قابل شستشو باشند باز هم آن را دور بریزید زیرا امکان دارد همچنان اثرات سم بر روی آن باقی مانده و باعث مسمومیت شود.

_ سریعا منزل خود را تمیز نکنید

برخی از افراد به محض ورود به خانه و مشاهده آثار سمپاشی در خانه به فکر تمیز کردن آن می افتند ولی بهتر است این کار را نکنند زیرا برخی اوقات ممکن از حشرات ریز هنوز زنده باشند و با تمیز کردن خانه و از بین رفتن سموم مجدد جان گرفته و به تخریب و آلودگی ادامه بدهند. بنابراین باید بعد از سمپاشی مدتی صبر کرده و سپس خانه را نظافت کنید.

_ نشتی های منزل را تعمیر کنید

نشتی ها یکی از راه های ورو حشرات و آفات به داخل خانه می باشند. بنابراین باید پیش از این که مجدد آفات و حشرات وارد خانه نشوند، این نشتی ها را تعمیر کرده تا راه ورودی آن را ببندید.

_ نقاط دور از دسترس خانه را تمیز کنید

در خانه بخشی از قسمت ها هستند که می تواند بستر رشد و تکثیر حشرات و آفات را فراهم کند. بنابراین باید قسمت هایی از منزل مانند زیرزمین و بالای کابینت را به صورت دوره ای تمیز کنید.

قیمت سمپاشی منازل

برای منازل با توجه به نوع حشره و آفت باید از سموم مخصوصی استفاده شود که هر کدام دارای کیفیت مخصوص و قیمت متغیری هستند.
زمان از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت سمپاشی منازل می باشد و هر چه سمپاشی زمان بیشتری ببرد قیمت آن نیز افزایش می یابد. در نتیجه می توان گفت که متراژ میز بر روی قیمت سمپاشی منازل تاثیر می گذارد زیرا هر چه متراژ منزل بیشتر باشد، زمان بیشتری نیز برای سمپاشی نیاز است.
تعداد اتاق ها نیز باعث تغییر قیمت سمپاشی منازل می شود زیرا سمپاشی کردن یک قسمت یکپارچه مانند پذیرایی راحت تر بوده و زمان کم تری نیز نیاز دارد ولی اتاق ها زمان بیشتری برده و سمپاشی آن سخت تر می باشد.
دستمزد سمپاش نیز از دیگر عواملی است که باعث تغییر قیمت سمپاشی منازل می شود.
هزینه ایاب و ذهاب نیز بر روی قیمت سمپاشی منازل تاثیر می گذارد.

جلوگیری از ورود آفات و حشرات به داخل منازل

_ حشرات و آفات از راه های متعددی همچون فاضلاب ها می توانند وارد خانه شوند، بنابراین باید راه های ورود آن ها را برای همیشه مسدود نمایید.

_ یکی از این راه حل ها درپوش گذاشتن بر روی دریچه فاضلاب ها می باشد. همچنین تمامی درزهای ساختمان را باید بپوشانید.
_ آشغال ها را روزانه از خانه بیرون ببرید.
_ از درپوش برای سطل های زباله خود استفاده کنید.
_ گل و گیاهان خود را به صورت مرتب پاکسازی نمایید.