وجود آفات در منزل همواره باعث نگرانی و بر هم خوردن آرامش ساکنین بوده است. سوسک های ریز از جمله این آفات می باشد که می تواند به سلامتی افراد آسیب وارد کند.سوسک های ریز همان سوسک معمولی در ابعاد کوچک هستند که به آن ها سوسک کابینتی نیز می گویند. این سوسک ها مقاومت زیادی در برابر سموم داشته و از بین بردن آن ها مشکل می باشد و بهتر است ریشه کن کردن این حشرات را به شرکت های سمپاشی بسپارید.
سوسک های ریز می توانند از واحدهای دیگر وارد خانه شما شوند به همین دلیل بهترین راه سمپاشی کل واحدهای ساختمان می باشد تا به طور کامل این سوسک ها از ساختمان شما ریشه کن شود.

میزان آلودگی سوسک ریز

سوسک های ریز که به سوسک های آلمانی نیز معروف هستند، به دلیل رشد وتکثیر در مکان های آلوده دارای حجم عظیمی از آلودگی بودند و با حرکت در خانه این آلودگی را به ساختمان شما منتقل می کنند. در نتیجه بهتر است هر چه زودتر از شر این حشرات مزاحم راحت شوید.

تغذیه سوسک یز

سوسک های ریز در صورت گرسنگی می توانند هر چیزی را بخورند. نشاسته، چربی و پروتیٔین از محبوب ترین غذاهای این سوسک ها محسوب می شود و در صورتی که این غذاها را پیدا نکند حتی می تواند به خوردن چسب، نایلون و ... نیز روی بیاورد.

بهترین مکان برای رشد و تکثیر سوسک ریز

سوسک های ریز در تمامی بخش های خانه می توانند سکونت گزینند ولی این حشرات چندش آور معمولا در آشپزخانه و در زیر کابینت ها و دیگر لوازم آشپزخانه پنهان می شوند. به همین جهت باعث آلودگی آشپزخانه شده و می تواند به سلامتی شما آسیب وارد کند. به همین دلیل در صورت مشاهده این حشره مزاحم بهتر است در کوتاه ترین زمان با یک شرکت سمپاشی تماس گرفته تا شما را از شر این سوسک های مزاحم خلاص کنند.

شکل ظاهری سوسک ریز

سوسک های ریز معمولا به رنگ زرد مایل به قهوه ای تیره و یا مشکی هستند و از بخش سر تا پایین بال ها دارای دو خط موازی تیره می باشند. این سوسک ها دارای بال بوده و می توانند پرواز کنند. سوسک های ریز علاقه زیادی به مکان های گرم داشته و به همین علت وارد خانه می شوند. این سوسک ها در شب فعالیت بیشتری داشته و دارای بوی نامطبوعی هستند و بسیاری از بیماری ها را با خود به همراه دارند.

از بین بردن سوسک ریز به روش خانگی

سوسک های ریز همه چیز می خورند و هیچ رژیم غذایی ای ندارند و حتی گاهی ممکن است با پیدا نکردن غذاهای مورد علاقه خود به خورن صابون، خمیردندان، چوب و ... نیز روی بیاورند. برای از بین بردن این حشرات مزاحم باید به صورت مرتب پشت کابینت ها، پشت یخچال، پشت گاز و ... تمیز کنید.
سوسک های ریز دارای سایز کوچکی بوده و می توانند به راحتی خود را پنهان کنند به همین دلیل از بین بردن آن ها کمی سخت است. این سوسک ها به سرعت رشد و تکثیر پیدا کرده و در خانه شما پخش می شوند.
سوسک های ریز مقاومت زیادی در برابر انواع سموم داشته و برای از بین بردن آن ها باید از سم های قوی استفاده کنید. در نتیجه بهتر است در هنگام انتخاب سم از یک متخصص کمک بگیریم.

خطرات انتشار سوسک ریز

سوسک های ریز با بوی بدی همراه هستند و حتی از مدفوع خود نیز تغذیه می کنند به همین علت می توانند در مدتی کوتاه باعث به وجود آمدن آسم و آلرژی های شدید شوند. سوسک های ریز کابینتی رشد سریعی داشته و به سرعت در خانه پخش می شوند و می توانند آلودگی و باکتری ها را به تمامی بخش های ساختمان منتقل کنند. به همین علت باید در صورت مشاهده سوسک ریز در ساختمان باید سریع تر نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

نحوه تشخیص وجود سوسک ریز در خانه

نشانه های زیادی وجود دارد که شما با مشاهده آن ها می توانید پی به وجود سوسک ریز در خانه ببرید. یکی از این نشانه ها مشاهده مدفوع های بسیار ریز بر روی وسایل و در کف آشپزخانه می باشد. از دیگر روش های تشخیص وجود سوسک ریز در خانه بوی نامطبوع کپک مانند در خانه است. با توجه به این که بیشترین فعالیت سوسک های ریز در شب هنگام است، می توانید در آخر شب برق آشپزخانه را ناگهانی روشن کردن تا این سوسک های ریز را مشاهده کنید.

بهترین زمان برای سمپاشی سوسک ریز

سمپاشی سوسک های ریز را در هر زمانی می توانید انجام دهید. این سوسک ها در تمامی فصول سال موجود بوده و زمان مشخصی را نمی توان برای سمپاشی سوسک ریز در نظر گرفت و با مشاهده این سوسک ها در خانه باید نسبت به از بین بردن آن اقدام نمایید.
اقدامات لازم برای پیشگیری از ورود سوسک ریز به داخل خانه
برای این که مانع از ورود سوسک ریز به خانه شوید باید درزها و شکاف های موجود در خانه را بپوشانید.
مواد غذایی مانده را درون یخچال بگذارید.
درپوش کف آشپزخانه را بگذارید.
برای پیشگیری از ورود سوسک های ریز در ساختمان باید همواره خانه را تمیز نگه دارید.
داخل کابینت ها را پس از مدتی خالی کرده و سپس تمیز کنید.
از سطل های زباله در دار استفاده کرده و هر روز زباله ها را از خانه خارج کنید.
پشت یخچال، زیر کابینت ها، پشت گاز و ... را روزانه با جاروبرقی تمیز کنید.

خطرات سوسک ریز

سوسک های ریز یا همان سوسک های آلمانی می توانند باعث بروز بسیاری از بیماری ها در خانه شوند که از جمله این بیماری ها می توان به بیماری های اسهال، ویروسی، فلج اطفال و ... وهمچنین بیماری های پوستی نظیر تورم پلک، خارش، آلرژی ها و ... اشاره کرد.

سوسک های ریز پرواز می کنند؟

سوسک های ریز این قابلیت را دارند که پرواز نیز بکنند ولی ترجیح می هند که بر روی سطوح راه بروند تا کمتر دیده شوند و بتوانند به تکثیر خود ادامه دهند.

روش های ورود سوسک ریز به داخل خانه

سوسک های ریز می توانند بر روی جعبه ها و یا دیگر وسایل وارد خانه شوند. حتی می توانند از واحدهای بغلی این سوسک ها وارد خانه شما شوند. از دیگر راه های ورود سوسک های ریز به داخل خانه از طریق لوله کشی های ساختمان می باشد. در صورتی که لوله کشی های شما عرق می کنند و یا بر روی آن ها بخار آب می نشیند باید زودتر آن را از ببن برده تا بستر ورود این سوسک ها به داخل خانه فراهم نشود.

قیمت سمپاشی سوسک ریز

سوسک های ریز مقاومت بالایی در برابر سم ها داشته و از بین بردن آن ها کار آسانی نمی باشد به همین علت بهتر است برای رهایی از شر این سوسک ها از شرکت های سمپاشی کمک بخواهید. این سوسک ها نیاز به سم های مخصوص داشته و این سم ها تاثیر زیادی بر روی قیمت سمپاشی سوسک ریز می گذارند. از دیگر عواملی که بر روی قیمت سمپاشی سوسک ریز تاثیرگذار است، زمان سمپاشی می باشد. میزان زمان مورد نیاز برای سمپاشی به عواملی همچون متراژ ساختمان، میزان لوازم موجود در خانه، میزان تکثیر سوسک در خانه و ... بستگی دارد.

اقدامات پیش از سمپاشی سوسک ریز

خارج کردن ساکنین از ساختمان
استفاده از تجهیزات بهداشتی و ایمنی مانند ماسک، دستکش، کفش مخصوص، لباس مخصوص و ...
پوشاندن روی تمامی مواد لوازم موجود در خانه
خارج کردن مواد غذایی از خانه
بو نکردن سموم
باز کردن درب و پنجره ها
اقدامات بعد از سمپاشی سوسک ریز
مواد غذایی آغشته به سم را دور بریزید.
تمامی سطوح را ضدعفونی کنید.
درب و پنجره ها را تا چند روز باز نگه دارید.
بهتر است تا حداقل ۲۴ ساعت پس از سمپاشی وارد خانه نشوید.
در صورت آغشته شدن پوست با سم سریع آن را با آب و صابون بشویید.
خانم های باردار و کودکان و سالمندان بهتر است که حداقل تا ۴۸ ساعت پس از سمپاشی وارد خانه نشوند زیرا همچنان گرد سم در هوا پخش می باشد.

مدت زمان شستشوی خانه پس از سمپاشی

نباید بلافاصله پس از اتمام مراحل سمپاشی خانه را تمیز کنید زیرا سم ها برای تاثیرگذاری بیشتر نیاز به زمان دارند تا کامل تاثیر خود را گذاشته و تمامی سوسک ها را از بین ببرد.

آیا کابینت های ام دی اف و یا فلزی عامل به وجود آمدن سوسک ریز می باشد؟

خیر کابینت ها بستر مناسبی برای رشد و تکثیر سوسک ریز می باشند ولی خود باعث ورود سوسک ریز نمی باشند. این سوسک ها می توانند از طریق خریدهایی که کردید وارد خانه شوند.

چرا برای از بین بردن سوسک ریز از شرکت های سمپاشی کمک بخواهیم؟

همان طور که در بالا عنوان کردیم، سوسک های ریز مقاومت بالایی در برابر سموم داشته و به راحتی نمی توان آن را از بین برد. شرت های سمپاشی آشنایی کاملی بر روی انواع سموم داشته و می توانند با استفاده از سموم دست ساز خود و تجربیاتی که در زمینه از بین بردن سوسک ها دارند و همچنین تجهیزات سمپاشی این سوسک ها را به صورت کامل از خانه شما ریشه کن کنند.