دانشمندان می گویند یک کرم پیله ساز که کیسه های پلاستیکی را می جود می تواند کلید حل مشکل آلودگی ناشی از پلاستیک باشد. محققان در دانشگاه کمبریج کشف کرده اند که لارو بید که موم کندوی عسل را می خورد هم می تواند پلاستیک را تجزیه کند. این آزمایش نشان می دهد که حشرات می توانند پیوند های شیمیایی پلاستیک را به شیوه ای شبیه هضم موم بشکنند. سالانه حدود ۸۰ میلیون تن پلاستیک پلی اتیلن در جهان تولید می شود. از این پلاستیک برای تولید کیسه های خرید و بسته بندی مواد غذایی و سایر محصولات استفاده می شود اما تجزیه کامل آن در طبیعت میتواند صد ها سال زمان ببرد. با این حال کرم پیله ساز بید (Galleria mellonella) می تواند ظرف کمتر از یک ساعت کیسه پلاستیکی را سوراخ کند.

روز جهانی مالاریا:

پنجم اردیبهشت ماه (25 آوریل) به نام روز جهانی مبارزه با مالاریا نامگذاری شده است. رییس اداره مالاریای وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مالاریا هنوز یکی از مهم ترین علل مرگ ومیر دربسیاری از کشور های درحال توسعه به شمار می آید، گفت: آمار موارد بومی این بیماری در ایران طی 5 سال گذشته از حدود هشت هزار مورد به کمتر از 100 نفر در پایان سال 1395 رسیده است. احمد رییسی افزود: بیماری مالاریا عمدتا از کشور های مجاور ایران به ویژه پاکستان وارد کشور می شود و در سال های اخیر از 11 شهرستان کشور گزارش شده که عمدتا مربوط به استان سیستان و بلوچستان است.
رییس اداره مالاریای مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: انتقال مالاریا کماکان در 99 کشور دنیا گزارش شده و در جهان حدود 3. 3 میلیارد نفر در معرض خطر ابتلا به مالاریا قرار دارند و بر اساس آخرین تخمین سازمان جهانی بهداشت در سال 2015 تعداد مبتلایان 214 میلیون نفر بوده است. رییسی با استناد به آمار سازمان جهانی بهداشت ادامه داد: مالاریا همچنین در سال 2015 سبب مرگ 438 هزار نفر شده است که 306 هزار نفر آن ها را کودکان زیر پنج سال تشکیل می دهند. گزارش جدید محققان؛ شناسایی نوع دیگر پشه ناقل ویروس زیکاطبق گزارش محققان، نشانه هایی از ماده ژنتیکی ویروس زیکا در دومین گونه پشه یافت شده است. پشه «تب زرد» (Aedes aegypti) ناقل اصلی زیکا است. اما هم اکنون محققان در طول تست ژنتیکی پشه های ببر اسیایی جمع آوری شده در برزیل قسمت های دیگری از RNA زیکا را یافتند.
هنوز اثبات نشده است که پشه «ببر آسیایی» (Aedes albopictus) می تواند زیکا را به افراد منتقل کند. اما چلسا اسمارت، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه فلوریدا، بر انجام تحقیقات بیشتر در مورد سایر ناقل های احتمالی زیکا تاکید می کند. اسمارت در این باره می گوید: «نتایج ما نشان می دهد Aedes albopictus ممکن است در انتقال ویروس زیکا نقش داشته باشد.»
به گفته وی، «این پشه در سراسر جهان وجود دارد، دارای طیف وسیعی از میزبان ها بوده و با آب و هوای سردتر سازگار است. نقش این پشه در انتقال ویروس زیکا باید ارزیابی شود.» محققان در این مطالعه، پشه های را در برزیل جمع آوری کرده و تخم هایشان را آزمایش کردند. آن ها متوجه شدند آزمایش پشه های نر آسیایی از لحاظ RNA زیکا مثبت بود، اما ویروس زیکا زنده نبود. دیافته های جدید بر ضرورت هوشیاری و دقت بیشتر دانشمندان حشره شناس و محققان پزشکی تاکید دارد.

مارالیا

مبارزه با مالاریا با پوست خرچنگ:

پوست سخت‌ پوستان حاوی ماده‌ای به نام کیتین است. این ماده ارزان‌ قیمت کاربرد های گسترده‌ای از پانسمان زخم گرفته تا ترانزیستور های رسانای پروتون دارد. مطالعات اخیر محققان تایوانی نشان می دهد این ماده در ترکیب با نقره، می‌تواند پشه ناقل مالاریا را از بین ببرد. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد ترکیب کیتین و نقره قادر به نابودی لارو حشره، زمانی که هنوز در آب قرار دارد، است.

در ابتدا با استفاده از یک فرآیند ساده، کیتین و مواد معدنی پوست سخت پوستان جدا می‌شود؛ سپس این ترکیب با نیترات نقره مخلوط می‌شوند که حاصل نانوذرات نقره‌ای است که پوشیده از کیتین هستند. سپس این ذرات روی لارو پشه افشانه می‌شود. نتایج نشان می‌دهد این روش قادر به نابودی لارو پشه ناقل مالاریاست. مالاریا از طریق نیش پشه آلوده به انگل پلاسمودیم فالسیپاروم به انسان منتقل می شود. این انگل وارد جریان خون میزبان می شود و سلول های قرمز را تخریب می کند. زمانی که گلبول های قرمز تسلیم این انگل می شوند، علایم این بیماری که شامل سردرد، لرز، درد عضلانی، خستگی، تهوع، اسهال و استفراغ است، ظاهر می شود. این انگل همچنین سبب مشکلات تنفسی شدید، کاهش قندخون، کم خونی شدید و در نهایت بروز کما در بیمار می شود که در صورت نبود درمان کشنده است. کودکان به دلیل ضعف سیستم ایمنی در مقابل این انگل تسلیم می شوند و از بین می روند. روش جدید محققان تایوانی علاوه بر نابودی لارو پشه ناقل مالاریا، قادر به نابودی باکتری های خطرناکی از جمله اسیلوس سوبتیلیس، اشرشیا کلی، کلبسیلا پنومونیه و پروتیوس ولگاریس است.

دانسته های جدید در مورد پشه آیدس اجیپتی:

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که نیش پشه بیش از آنچه تصور می‌شود عامل انتقال ویروس‌ های مختلف است. گزش حشراتی مانند پشه تن ها یک اذیت و مزاحمت محسوب نشده بلکه یک تهدید جدی برای بهداشت عمومی محسوب می‌شود. این پژوهش جدید نشان می‌دهد که نیش پشه‌ ها حتی بیشتر از آنچه که در گذشته تصور می‌شد سبب گسترش بیماری‌ ها می‌شود.
هدف محققان این پژوهش این بود که دریابند که چگونه پشه‌ای به نام آیدس اجیپتی می‌تواند با یک بار نیش زدن سبب گسترش بیماری های متعدد شود. این حشره که همچنین سوسک پشه‌ ها نیز نامیده می شود، عامل شناخته شده بیماری‌ هایی مانند چیکونگونیا، تب دنگ و ویروس زیکا است.
محققان در این پژوهش بزاق، روده و پا های حشرات را برای یافتن نشانه‌ هایی از عفونت ویروسی مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که 92 درصد از پشه‌ ها دارای تست مثبت هر سه ویروس (چیکونگونیا، تب دنگ و ویروس زیکا) هستند. محققان این پژوهش اظهار کردند که تحقیقات بیشتری برای درک خطرات بیماری‌ هایی که بر اثر نیش پشه بوجود می‌آید مورد نیاز بوده زیرا برخی از آزمایش‌ های خون به راحتی نمی‌توانند ویروسی که فرد به آن آلوده شده را شناسایی کنند.


تغییرات اتفاق افتاده درنسبت های کاربرد انواع سموم


• الف) ایران
• کاربردحشره کش ها از75% به45% کاهش یافته است.
• کاربرد قارچ کش ها وکنه کش ها از11% به 25% افزایش یافته است.
• کاربرد علف کش ها از14% به35% رسیده است.
• ب) جهان
• میانگین جهانی مصرف حشره کش ها 5 / 25% است.
• میانگین جهانی مصرف قارچ کش ها وکنه کش ها 6 / 18% است. ‌
• میانگین جهانی مصرف علف کش ها 3 / 48% است.
• میانگین جهانی مصرف دیگرسموم 6 / 5% است.