مقدمه

سم حلزون یکی از انواع سموم کشاورزی است که باید به صورت ضد آب و روغنی تهیه شود. این سم یک سم روغنی است  معمولا برای از بین حلزون و انواع کرم های کشاورزی در زمین های کشاورزی کشت برنج و محیط های مرطوب گلخانه ای استفاده می شود. بیشترین انواع حلزون را در محیط های مرطوب و در مرداب ها می بینیم در نتیجه سم استفاده شده برای آنها باید به صورتی باشد که با استفاده از آب ازبین نرود و دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد. حلزون را یکی از مهم ترین آفات کشاورزی به خصوص در مناطق پر بارش می دانند که معمولا آسیب زیادی به باغات مرکبات وارد می کند. روش معمولا برای از بین بردن حلزون استفاده از سم حلزون کش متالدهید است که به دلیل روغنی بودن آن به راحتی در آب حل نمی شود. سموم شیمیایی دیگر به صورت ترکیبی برای ازبین بردن حلزون استفاده می شوند اما استفاده بی رویه از آنها ممکن است باعث آسیب به انسان و گیاه شود.

سم حلزون کش ایتالیایی یکی از انواع سموم ضد حلزون تولید شده از متالدهید می باشد اما در تولید این سم سعی شده که میزان متالدهید به میزان بسیار کم و  با حداقل دوز 5 درصد استفاده شود. دناتونیوم بنزوات یکی از موادی است که به صورت ترکیبی در این نوع سم استفاده شده است و این ترکیب بیشتر اثر بازدارندگی برای ترکیبات متالدهید و خسارت های کشاورزی یا مسمومیت انسانی ناشی از مصرف این ماده دارد. موادی که در تولید این سم استفاده شده است مانع از کپ زدگی و خراب شدن غلاتی مانند برنج می شوند. همچنین به دلیل بوی خاص آن برای حلزون بسیار جذب کننده می باشد و به راحتی می توان تعداد زیادی حلزون را تنها با میزان کم آن از بین برد.

سم حلزون کش

قطر پلیت های متالدهید استفاده شده در این سم از قطر رایج در بازار کمتر است و تنها از آن برای از بین بردن حلزون استفاده نمی شود. از این نوع  ترکیب متالدهید برای از بین بردن آبدزدک ، کرم مفتولی و راب در کنار انواع حلزون استفاده می شود. در نتیجه یکی از سموم ترکیبی است که علاوه بر پایداری بالا در محیط های مرطوب می تواند انواع زیادی از حلزون ها و کرم ها را از بین ببرد. این نوع سموم با حداقل میزان دوز مصرف سموم کشاورزی استفاده خواهد شد.

مزیت های استفاده از سم حلزون ضد آب

  • کم ترین میزان سمیت این سموم نسبت به سایر سموم ترکیبی موجود در بازار برای ازبین بردن کرم ها و انواع حلزون
  • کاهش اثرات زیست محیطی استفاده از سموم برای از بین بردن حلزون ها پوشش و ماندگاری بالای سموم حلزون در محیط های مرطوب و کاهش دوز مصرف سموم ضد کرم ها
  • ضد آب و ضد رطوبت بودن
  • میزان کمتر استفاده از این سموم نسبت به سموم ترکیبی دیگر در کشور
  • مکان استفاده از این سموم در دما های بالا

این نوع سموم کشاورزی دارای 7 تا 10 کیلوگرم متالدهید برای مصرف در یک هکتار است و این کاهش دوز مصرفی باعث می شود به ریشه گیاهان در آب مانند برنج که به راحتی با مصرف آب سموم را وارد می کنند آسیبی وارد نشود. قیمت سم ضد حلزون ایتالیایی با توجه به تکنیک های به کار رفته در ساخت آن نسبت به نمونه های قبلی چندان بالا نیست و معمولا کاهش دفعات مصرف سم باعث کاهش هزینه های مرتبط با مصرف سم خواد شد. در گذشته برای کنترل آفاتی مانند حلزون در محیط های کشاورزی از 20 تا 30 کیلوگرم متالدهید در هکتار استفاده می شد که این میزان نه تنها جایگاه درستی برای محیط زیست نداشت بلکه آسیب های زیادی به محیط های کشاورزی و انسان وارد می کرد.

طرز استفاده از سم ضد حلزون

بیشترین روش استفاده از این سموم به صورت ترکیب  در آب است و غلظت آنها را در آب به صورت ppm اندازه گیری می کنند. میزان مواد سمی مانند متالدهید در این سموم نباید از حد مجاز بیشتر شود. استفاه از این سم برای محیط های مرطوب مانند گلخانه ها توصیه می شود. معمولا برای استفاده در گلخانه ها و محیط های کوچک باید دوز مصرف این سموم به میزان چشم گیری کاهش پیدا کند. گیاهان گلخانه ای مانند توت فرنگی نسبت به سموم دارای آلدهید و متالدهید بسیار حساس هستند و نمی توان از این سموم بیش از حد رایج تولید گیاهان استفاده کرد. فروش سم قوی ضد حلزون به میزان مواد کشنده در آن بستگی چندانی ندارد بلکه مهم ترین اصل در استفاده از این مواد امکان ماندگاری بالا در محیط های مرطوب و عدم شستشوی آنها با اب است. امکان استفاده از سموم جامد برای از بین بردن حلزون ها به تنهای وجود ندارد و نمی توان آنها را با غلظت بالا در خاک استفاده کرد.