مبارزه و کنترل ساس:

کف منزل کاملا بند کشی شده و تمام درز ها دوغ آب ریخته شود.

سمپاشی ساس باید شب هنگام انجام شود

تمام لباس ها، تشک ها، دیوار و کف منزل، فرش و موکت، درزها، کابینت ها، کمد و کلیه وسایل چوبی باید سمپاشی شود.

سموم زیر باید ترکیب شود که شامل دیازینون، مالاتیون، سایپرمترین، گامگسان، دی کلرووس، لامبادا ایکون، پریمفوس، دلتا مترین، پرمترین، بیورزم ترین میباشد، ناگفته نماند که درصد ترکیب این سموم برای نابودی ساس بسیار مهم است، بنابراین پیشنهاد میشود که برای سمپاشی حتما از کارشناسان سمپاشی استفاده کنید.

فراموش نکنید که ساس ها حتما تخم گذاری کرده اند، بنابراین باید در سه مرحله با اختلاف بیست روز یکبار سمپاشی تکرار شود.

در ضمن ممکن است ساسی هنگام سمپاشی از مخفیگاهش بیرون نیاید و به هزار و یک دلیل دیگر سم مورد نظر به وی نرسد بنابراین لازم است که حتما از روش های دودی که معمولا قرص یا پودر گوگرد می باشد استفاده نمایید.

یک راه پیشنهادی دیگر برای مبارزه با ساس وجود دارد که مقرون به صرفه نیست و آن هم پایین آوردن دمای منزل به زیر منفی ده درجه یا بالای مثبت 60 درجه که امکان پذیر نمی باشد.

تا 90 درصد اوقات ممکن است با یکبار سمپاشی اصولی ساس منزلتان از بین برود.

به افرادی که از محل هایی همچون خوابگاه ها و یا طبیعت به منزلتان رفت و آمد می کنند توصیه کنید، قبل از ورودشان، لباس های شان را بیرون از منزل تکان دهند.

بد نیست لوازمی همچون تشک ها، پتو و البسه در افتاب پهن شوند.

اهمیت پزشکی:

 • خونخواری از انسان
 • ایجاد خارش و کهیر و حساسیت
 •  ایجاد بوی نامطبوع به علت ترشح ماده روغنی از بدنشان

ساس ها حشراتی بیضی شکل بوده و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز هستند. این حشره وقتی از تخم خارج می شود تقریبا بی رنگ است ولی شبیه به حشره بالغ است. تغذیه این حشره بصورت خونخواری از انسان است اما اگر انسان در دسترس نداشته باشد از خون پرندگان و جوندگان تغذیه می کند. ان ها شب ها زمانی که میزبان خواب است، از او تغذیه می کنند و سپس به پناهگاه بازمی گردند. پس از خونخواری حشره بالغ به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و حشره تازه از تخم درامده به رنگ قرمز یا زرشکی در می اید. روز ها داخل درز ها و شکاف های کف و دیوار اماکن و وسایل چوبی، تختخواب، تشک، زیر قاب عکس ها، کاغذ دیواری و لابلای صفحات کتاب و کاغذ و نیز درون پشتی ها مخفی می شود. ساس ها حشراتی بیضی شکل بوده و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز هستند.

این حشره وقتی از تخم خارج می شود تقریبا بی رنگ است ولی شبیه به حشره بالغ است. تغذیه این حشره بصورت خونخواری از انسان است اما اگر انسان در دسترس نداشته باشد از خون پرندگان و جوندگان تغذیه می کند. ان ها شب ها زمانی که میزبان خواب است، از او تغذیه می کنند و سپس به پناهگاه بازمی گردند. پس از خونخواری حشره بالغ به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و حشره تازه از تخم درامده به رنگ قرمز یا زرشکی در می اید.

روز ها داخل درز ها و شکاف های کف و دیوار اماکن و وسایل چوبی، تختخواب، تشک، زیر قاب عکس ها، کاغذ دیواری و لابلای صفحات کتاب و کاغذ و نیز درون پشتی ها مخفی می شود.

روش های مبارزه:

 •  بخارشویی تشک های خوشخواب.
 •  تکاندن تشک های معمولی و بالش ها و کشیدن جاروبرقی روی انها.
 •  شستشوی منظم و تعویض مداوم ملحفه و روبالشی.
 •  استفاده از جاروبرقی برای جاروی روزانه منزل، مبلمان و اثاثیه منزل بخصوص لابلای فرو رفتگی ها و چین خوردگی های آنها
 •  تعمیر شکاف های موجود در گچ دیوار.
 •  تعمیر برامدگی های ایجاد شده در کاغذ دیواری.
 •  رنگ امیزی و تعمیر لوازم قدیمی چوبی بخصوص محکم کردن اتصالات میان قطعات.
 •  گذراندن شعله شمع از زیر فنر های تختخواب و درز ها و شکاف های ان در صورتی که فلزی باشد.
 •  استفاده از سموم موثر و مجاز بهداشتی.
 •  مبارزه از طریق امواج فراصوتی(التراسونیک): در این روش امواج صوتی ایجاد شده در فرکانس های بالاتر از قدرت شنوایی گوش انسان و در محدوده شنوایی جانوران موذی باعث دور شدن آن ها از محیط می شود. این روش کاملا بی ضرر و سازگار با محیط زیست می باشد.

ریخت شناسی ساس تخت خوابی:

ساس ها حشراتی بیضی شکل هستند، بدون بال، دارای یک سر کوتاه و عریض که روی آن یک جفت چشم مرکب کوچک وجود دارد.

یک جفت آنتن چهار بندی و یک خرطوم سه بندی روی سرشان دارند.

خرطوم هنگام استراحت در سطح شکمی نگهداشته می شود و هنگام خون خواری از زیر بدن بیرون آمده و با حرکت به سمت جلو و پایین پوست میزبان را پاره می کند.

سینه ساس از سه بند تشکیل شده، به هر بند سینه ی جفت پا متصل است که در انت های هر پا ناخن کوچکی قرار دارد و شکم ساس ها دارای هشت بند می باشد.

زیست شناسی ساس ها:

نر و ماده هر دو خونخوار هستند.

جفت گیری ساس ها:

معمولا شب هنگام تغذیه می کنند.

ساس ماده روزانه دو تا سه تخم در شکاف یا درز وسایل منزل، دیوار ها، لابلای کف پوش های چوبی، زیر درز کاغذ دیواری، تخت خواب و مبلمان چوبی می گذارد که البته برای نزدیک بودن به تغذیه، بیشتر اطراف تخت خواب تخم گذاری می کند یا معمولا نزدیک محل اسکان خواب میزبان تخم می گذارد و بهمین علت است که به آن ها ساس تخت خوابی اطلاق می شود.

ساس ها بصورت دسته جمعی زندگی می کنند به همین خاطر گاهی اوقات تعداد بسیار زیادی تخم ساس در یک مکان دیده می شود.

ساس ها دارای پنج مرحله رشد هستند تا تبدیل به یک ساس بالغ شوند که مدتی حدود 5 الی 8 هفته زمان می برد.

ناگفته نماند که در طول این مدت برای هر مرحله رشدش نیاز به خونخواری دارد.

ساس ها میتوانند تا دو سال بدون تغذیه زنده بمانند و طول عمر ساس حدود چهار سال میباشد.

در صورتی که ساس گرسنه بوده و فضای داخل اتاق تاریک باشد حتی در ساعات روز هم ممکنه ساس برای خون خوردن به انسان حمله کند.

وجود لکه های کوچک سیاه یا قهوه ای رنگ در شیار ها و شکاف ها می تواند نشانه وجود ساس در منزل شما باشد.

یکی از رایج ترین روش های انتشار ساس خرید وسایل دسته دو و یا رفتن به منزل جدید و یا فردی که لباس هایش آلوده به ساس می باشد.

اهمیت پزشکی ساس:

ساس تخت خوابی ناقل هیچ بیماری به انسان نیست ولی در بعضی مناطق دنیا مثل هندوستان خونخواری مکرر ساس ها از عوامل کم خونی در بچه ها شناخته شده است.

مبارزه و کنترل ساس:

 • کف منزل کاملا بند کشی شود و تمام درز ها دوغ آب ریخته شود
 • سمپاشی ساس شب هنگام باید انجام شود
 • تمام لباس ها، تشک ها، دیوار و کف منزل، فرش و موکت، درزها، کابینت ها، کمد و کلیه وسایل چوبی باید سمپاشی شود
 • تمام سم های زیر باید ترکیب شود که شامل دیازینون، مالاتیون، سایپرمترین، گامگسان، دی کلرووس، لامبادا ایکون، پریمفوس، دلتا مترین، پرمترین، بیورزم ترین میباشد، ناگفته نماند که درصد ترکیب این سم ها برای نابودی ساس بسیار مهم بوده بنابراین پیشنهاد می شود که برای سمپاشی حتما از کارشناسان سمپاشی استفاده کنید
 • یادتان نرود ساس ها حتما تخم گذاری کردن بنابراین باید در سه مرحله با اختلاف بیست روز یکبار سمپاشی تکرار شود
 • در ضمن ممکن است ساسی هنگام سمپاشی از مخفیگاهش بیرون نیاید و به هزار و یک دلیل دیگر سم مورد نظر به وی نرسد بنابراین لازم است که حتما از روش های دودی که معمولا قرص یا پودر گوگرد می باشد استفاده نمایید
 • یک راه پیشنهادی دیگر برای مبارزه با ساس وجود دارد که مقرون به صرفه نمی باشد و آن هم پایین آوردن دمای منزل به زیر منفی ده درجه یا بالای مثبت 60 درجه که امکان پذیر نمی باشد

تا 90 درصد اوقات ممکن است با یکبار سمپاشی اصولی ساس منزلتان از بین برود.

افرادی که از محل هایی همچون خوابگاه ها و یا طبیعت به منزلتان رفت و امد می کنند قبل از ورودشان، لباس هایشان را بیرون از منزل تکان دهند.

بد نیست لوازمی همچون تشک ها و پتو و البسه در افتاب پهن شود.

ساس تختخواب به طور طبیعی ناقل هیچ یک از بیماری های انسانی نیست، ولی افراد حساس در اثر گزش ساس ممکن است دچار عوارض پوستی و آلرژیک شدید شوند. اولین تماس با ساس ممکن است همراه با واکنش های جزیی و یا حتی واکنش های پوستی باشد، ولی تکرار گزش وتماس های بعدی ممکن است واکنش های تاخیری شدید و قابل توجهی را در فرد ایجاد کند. هرچند ادامه چنین وضعیتی باعث ایجاد مصونیت در فرد خواهد شد ولی تماس های طولانی و تعداد گزش های زیاد ممکن است عوارضی همچون کم خونی، تپش قلب و حتی اختلال در دید را در فرد بوجود آورد.

با توجه به اینکه ساس های تختخواب در تمام مراحل زندگی خود خونخوار بوده و شب فعال هستند و قادرند تا از روی لباس و ملافه نیز اقدام به خونخواری نمایند و با توجه به اینکه بیش ترین زمان استراحت انسان نیز شب می باشد، از این رو هم زمانی فعالیت ساس با زمان استراحت انسان، می تواند اوقات ازار دهند های را برای انسان بوجود بیاورد. به همین دلایل کنترل ساس از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

نود و یک گونه ساس از خانواده سیمیسیده از انسان خونخواری می کنند. از این 91 گونه، شایع ترین میباشد که به ساس تختخواب معروف است. گونه هایی از ساس وجود دارد که Cimex lectularius گونه خفاش، پرستو و کبوتر میزبان ان گونه ها می باشند. اما این گونه ها نیز با دستیابی به فرصت مناسب میتوانند بر روی بدن انسان خونخواری کنند.

گرمای بدن انسان و دی اکسید کربن عمل بازدم انسان، ساس ها را به خود جلب می کند.

ساس تختخواب میربان های دیگر مانند خفاش، مرغ و حیوانات اهلی را نیز مورد تهاجم قرار می دهد.

سمپاشی ساس

ساس ها در مرحله پورگی پس از یک وعده خونخواری می توانند تا دو ماه و سا س های بالغ تا بیش از یک سال بدون خونخواری به حیات خود ادامه دهند. گزش ساس دردناک نمی باشد، اما رسوب بزاق ساس در لایه صدمه دیده اپیدرم باعث ایجاد حساسیت میشود. در مورد انسان بطور معمول نقاطی مثل بازو ها وشانه ها درگیر گزش ساس می شوند. ساس تختخواب در ملحفه ها و روبالش ها، درز ها و شکا ف های موجود در ساختمان ها و در زیر کاغذ دیواری ها پنهان می شود

ساس در طی روز در جاهای مختلف پنهان می شود و در ساعات ارام شب بر روی بدن انسان خونخواری می کند. به طور معمول عمل خونخواری قبل از طلوع افتاب انجام می پذیرد و بعد از خونخواری ساس ها به پناهگاه های خود باز می گردند.

ساس ماده در طول زندگی خود به تقریب 200 تخم بر جای می گذارد. (حدود 1 تا 12 تخم در روز).

ساس ماده تخم ها را روی سطوح ناصاف قرار میدهد و آن ها را با یک ماده سیمانی شفاف به سطح می چسباند. در عرض 6 تا 17 روز، پوره ساس که بطورغالب بی رنگ است، از تخم خارج میگردد. بعد از گذرانیدن 5 مرحله پورگی که که حدود 10 هفته به طول می انجامد، پوره ها به مرحله بلوغ می رسند و ساس بالغ 10 ماه زنده میماند.

از انجایی که ساس ها حشراتی محتاط هستند، اغلب تشخیص پناهگاه های انان کار دشواری است. به هر حال وقتی تعداد ساس ها زیاد می شود بوی بدی از ترشحات روغنی بدن ان ها متصاعد می شود. نشانه دیگر وجود ساس، تشخیص لکه های مواد دفعی ساس بر روی محل رفت و آمد آن ها می باشد.

محل زندگی انسان، اشیانه پرندگان و لانه خفاش مناسب ترین مکان برای زندگی ساس است، زیرا هم محل مناسبی برای پنهان شدن ساس است و هم موجوداتی که در ان ساکن هستند ساس می تواند بر روی بدن ان ها به خونخواری بپردازد. چهارچوب پنجره ها، پشت قاب عکس، درز و شکاف داخل دیوار، اثاثیه منزل، پشت کاغذ دیواری ها و صفحات چوبی یا زیر فرش و موکت و حتی چین های پرده بهترین پناهگاه برای ساس می باشد.

ساس های تختخواب ناقلین مهمی درانتقال بیماری ها نیستند. نظری های مبنی براینکه این حشرات نقش دارند ارایه شده است اما این مطلب طی مطالعه ی جدیدی درکشور B درانتقال ویروس هپاتیت گامبیا رد شده است. به طورکلی این حشرات به دلیل گزش دردناک، برای انسان آزاردهنده هستند. برخی ازمردم به ویژه افرادی که به مدت طولانی درمعرض تغذیه این حشرات بوده اند، در برابرگزش ان ها واکنش کمتری نشان داده یا حتی هیچ گونه واکنشی ازخود نشان نمی دهند. واکنش خفیف در افراد به شکل لکه های قرمز، حتی بدون خارش ظاهرمی شود. افرادی که درگذشته درمعرض گزش ساس ها نبوده اند، ممکن است ازالتهاب موضعی، خارش شدید و ب یخوابی درشب صدمه ببینند. گزش ممکن است یک تورم سفید رنگ وسفت در پوست ایجاد کند، اغلب به خونریزی منجر می شود. خراش ناشی ازخارش محل گزش ممکن است باعث ایجادعفونت ثانویه شود.

درخانه های بسیار آلوده ممکن است افراد بیش از صد بار در شب گزیده شوند که دراین بین کودکان به علت ازدست دادن خون دچار کم خونی خفیف می شوند.

روش های کنترل ساس تخت خواب

ساس, bed bug

الف) روش های فیزیکی

1 - بازبینی: بازبینی مفصل توسط شخص واجد شرایط اولین جز ضروری هر برنامه کنترل موثر ساس تختخواب می باشد. اگر ساس یافت شد باید شناسایی دقیق صورت گیرد و پناهگاه ها و جمعیت تقریبی ان ها در کوتاه ترین زمان ممکن براورد گردد. هیچ نوع وسیله ای برای جلب یا صید ساس های تختخواب وجود ندارد. بنابر این بازبینی چشمی باید انجام گردد. بعضی از عوامل فلاش کننده پیرتروییدی را می توان در جاهایی که جمعیت ساس های تختخواب پایین است برای تحریک شان برای خروج از پناهگاه شان استفاده کرد. به طور معمول ساس هایی را که بطور عمده از پرندگان و خفاش ها خونخواری می کنند می توان با از بین بردن میزبان ها و لانه ها و سپس سمپاشی لانه آن ها کنترل کرد..

2 - حذف بی نظمی: وضع بهم ریخته وبی نظمی بسیاری از خانه ها و اتاق های خواب مکان های متعددی را برای پنهان شدن ساس تختخواب فراهم می کند و به طور تقریبی مبارزه با حشره کش ها را غیر ممکن می سازد بنابراین تا حد زیادی کاهش بی نظمی و وضع بهم ریخته خانه شانس حذف ساس های تختخواب را بالا می برد.

قبل از اینکه خانه تان را برای مقابله با ساس تختخواب آماده کنید، باید پایه های لباس ها را که در کف زمین قرار گرفته اند مرتب کرده و کیسه های آن ها را برای شستشو ببندید.

برای حذف کردن ساس تختخواب از زیر تخت اتاق باید همه چیز را در بالای تخت قرار داده و یا آن ها را به اتاق دیگر (به طور بالقوه برای مقابله بیشتر) انتقال داد.

باید جعبه، کیف و هرچیز دور انداختنی را که دیگر شما استفاده نمی کنید دور انداخت. چیز هایی را که جلوی درب را بسته نگه داشته و شما می خواهید آن ها را نگه دارید باید ان ها را بازرسی نمود.

مواردی که مانند روزنام ه های قدیمی، پاکت های نامه غیر قابل مصرف، مجلات و وسایل شکسته الکترونیکی و دیگر تجهیزات دیگر که هیچ ارزشی ندارند را باید سریع به سطل زباله بیاندازید.

اگر مدیریت حرفه ای افات شما با دستورالعمل خاصی صورت گیرد، بطور قطعی بی نظمی خانه یا آپارتمان شما را کاهش می دهد.

3 - آموزش: اموزش ساکنان اماکن آلوده با ساس تختخواب برای اطمینان از همکاری فعال و داوطلبانه ان ها در برنامه کنترل ضروری است. انتظار این خواهد بود که ساکنان برای جلوگیری یا محدود کردن تحرکات جمعیت آفت با بهبود و ارتقای بهداشت، کم کردن به هم ریختگی و شاید بستن درز های اماکن همکاری کنند. اگر مردم درباره زیست شناسی و رفتار سا س های تختخواب، همینطور تکنیک ها و راهبرد های کنترل آگاهی داشته باشند کمک کننده خواهد بود. آموزش ممکن است شامل توضیح شفاهی، پرسش و پاسخ، فرستادن آگهی، شبکه های رادیویی، انتشار بروشور و پمفلت به زبان محلی باشد. درطول برنامه کنترل ارتباط مداوم با ساکنان، مدیران محلی و ادارات دولتی مرتبط باید برقرار باشد.

کیف لباسشویی یکبار مصرف (حل شدنی): در مدیریت حرف های آفات شما ممکن است شما از کیسه های فوق که خودتان می توانید بخرید استفاده کنید و میتوانید لباس و یا هر وسیله قابل شستشوی دیگر را در داخل این کیسه ها قرار داده و مستقیما (بدون نیاز به بازکردن کیسه) آن ها را داخل ماشین لیاسشویی قرار دهید.

تشخیص (شناسایی) ساس تختخواب با climb up:

مبارزه با ساس تختخواب (قبل از اینکه جمعیت ان زیاد شود) و کنترل آن مشکل گردد بسیار مهم است. شما چگونه میتوانید در خصوص ساس تختخواب برای خانه یا آپارتمان خود نظارت داشته باشید شما ممکن است از طریق داستان های قدیمی و از مردم شنیده باشید که چطور قوطی های تن ماهی برای جلوگیری از خزیدن و تغذیه ساس تختخواب پر از آب می گردید.

استفاده از دستگاه مدرن نظارت بر ساس باعث رهگیری و شناسایی حشرات میگردد و انواع ساس تختخواب را تختخواب مانند باید به درستی زمینه کار قبل از توسعه هجوم شناسایی می کند برای استفاده از دستگاه آماده شود و باید وسایل یا هر قطعه از مبلمان را دور از دیوار قرار داده چنانکه دیوار را لمس نکند در ضمن باید هیچ گرد و غبار و بستر قابل دسترسی در طول روز و شب وجود نداشته باشد.

یک رهگیر است که در زیر هر تخت قرار داده می شود به طوریکه پایه های تخت در داخل آن ابزار قرار می گیرد.

رهگیر و ظرفی است که پوشش بیرونی ان ناهموار و پوشش داخلی آن طلق می باشد.

ساس های تختخواب گرسنه جهت تغذیه به خارج از این ابزار می خزند و به داخل سقوط کرده و نمی توانند دیگر از آن فرار کنند.

یک وسیله و ابزار بسیار عالی برای تشخیص زود هنگام ساس تختخواب می باشد.

به دلیل اینکه ساس تختخواب وقتی از بیرون آپارتمان (برای گزش افراد) وارد آپارتمان می شود به یک دستگاه (به عنوان تله) بسیار مفید می باشد.

می تواند صد ها عدد از ساس تختخواب را به روش میزبان به تله جذب نماید.

جلوی هجوم را نمی گیرد و به اندازه کافی جمعیت ساس تختخواب را کاهش می دهد.

5) جارو کردن:

ارزش جارو کردن برای کنترل ساس تختخواب نیست ولی باعث شناسایی بسیار آسان تر آن می شود. در هجوم بزرگ، پناهگاه های ساس تختخواب و محل های تجمع تن ها با ساس های زنده پرنشده اند بلکه با پوسته ساس های مرده و پوسته ساس های از تخم درآمده و مدفوع هم پرشده اند.

اغلب تشخیص ساس زنده از ساس مرده دریک پناهگاه کثیف بویژه پس از پاکسازی به سختی ممکن باشد یک جاروی با قدرت برای از بین بردن این اجساد بسیار مفید است.

این در حالی است که هیچ جاروی قدرتمندی برای حذف کلیه

تخم های تختخواب وجود ندارد (تخم ها به صورت سیمان درمحل هستند).

بعد از پاکسازی پناهگاه، حذف بقایای ساس تختخواب (اگر هنوز زنده باشند) اسان است. فقط از خارج نمودن کیسه جاروی آلوده به خارج از ساختمان مطمین شوید.

6) بخار: بخار در بعضی از برنامه های کنترل افت بطور موثر برای حذف ساس های و تخم آن ها از درز های تشک ها و سایر انواع لباس استفاده شده است، با این وجود این تکنیک نیاز به آموزش، تمرین و مراقبت دارد. دستورالعمل کارخانه تولید کننده وسایل ایجاد بخار، نگهداری و احتیاطات ایمنی آن باید مورد توجه قرار گیرد

نوک پخش کننده بخار باید 2 الی 3 سانتیمتر از سطح فاصله داشته باشد اگر فاصله بیشتر باشد حرارت بخار برای کشتن ساس و تخم ان ها کافی نخواهد بود اگر خیلی نزدیک باشد ممکن است رطوبت اضافی به سطح وارد م یشود که خود ان ممکن است منجر به مشکلات دیگر از قبیل افزایش جمعیت مایت های گرد و غبار و رشد قارچ ها گردد.

ساس تختخواب به اسانی توسط حرارت کشته می شود. دمای حرارتی لازم برای کشته شدن ساسهای 114 درجه فارنهایت (به تقریب 46 درجه سلسیوس) گزارش شده است. قراردادن لباس الوده دریک خشک کن گرم برای از بین بردن ساس تختخواب وتخم های ان ها یک راه حل عالی است.

حرارت می تواند برای کشتن ساس تختخواب و تخم های آن در مبلمان و فرش مفید باشد.

متداول ترین روش برای کشتن ساس تختخواب استفاده از دیگ بخار میباشد. بسیاری از شرکت های مدیریت مبارزه با آفات برای کشتن ساس تختخواب در اپارتمان های آلوده از پاک کننده های بخار موثر استفاده می کنند.

دستگاه بخار برای از بین بردن ساس تختخواب درتشک، نیمکت ها و مکان های دیگری که در آن ها برنامه حشره کش نامطلوب میباشد مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از دستگاه بخار فرایند آهسته ا ی است که نیاز به صبر وشکیبایی دارد. تکنسین باید به اندازه کافی آرام حرکت کند که گرمای متمرکز شده در بالای هر سطح قرار گیرد. سر دستگاه بخار باید بزرگ باشد که از بیرون آمدن بخار جلوگیری نماید به طوریکه در سراسر اتاق به ساس تختخواب و تخم های آن بدمد. روش بخار یک روش موثر در تمیز کردن است (برای کاهش سرعت گسترش). به هرحال بخار آب گسترش ساس را به تن هایی حذف نم یکند.

سرما:

اگر ساس های تختخواب بمدت کافی در تماس با سرما باشند خواهند مرد. ساس ها می توانند دمای 15 درجه سانتیگراد را بمدت کوتاهی تحمل کنند و اگر به آب و هوای جدید عادت کنند می توانند در دمای صفر درجه و یا زیر آن بمدت چندین روز زنده بمانند. استفاده از سرما در اتاق ها یا ساختمان ها برای کنترل ساس بخوبی مطالعه یا استفاده نشده است اما فریز کردن اثاث منزل یا لوازم دیگر در جعبه ها یا محفظه هایی در دمای 19 - درجه سانتیگراد به مدت حداقل 4 روز ممکن است جایگزین خوب یا روش مکمل برای اماکنی باشد که الودگی کمتری دارند. فناوری به نسبت جدید استفاده از کپسول های co 2 فریز سریع و کشتن ساس و انواع افات دیگر می باشد.

محافظ های تشک:

محافظ های تشک در حال حاضر بخش استانداری ازکیفیت بستر برنامه مشکلات را مدیریت م یکنند. یک محافظ تشک بیشتر از یک روکش تشک است. محافظ تشک طوری است که تشک خود را کامل مهر وموم کرده به طوریکه نم یتواند ساس تختخوابی تشک را آلوده کند و هر گونه ساس تختخوابی در تشک اگر موجود باشد نم یتواند انسان را مورد گزش قرار داده ویا از محافظ فرار کند.

این بسیار مهم است که محافظ تشک دو وسیله تشک و فنر های تختخواب را پوشش می دهد اگر شما به هر دو محافظ مطمین نیستید به این مطمین باشید که فنر های تختخواب در داخل محفظه محافظ قرارشده است.

فنر های تختخواب محل و پناهگاه مورد علاقه ساس تختخواب است و مبارزه با ان بسیار مشکل م یباشد. روکش کردن فنر های تختخواب باعث کم شدن مشکلات مبارزه با ساس تختخواب شده و مبارزه را ساده تر و موثرتر می کند.

کنترل جمعیت وعوامل محیطی موثر بر بروز ساس همچنین مهم است که شما محافظ های تشکی خریداری نمایند که توسط زیپ به طور کامل بسته م یشود بسیاری از مردم فراموش می کنند که زیپ محافظ را ببندند و این اولین راه برای فرار ساس تختخواب می باشد.

محافظ های تشکی که حفاظ زیپ دارند (حتی اگر زیپ بطور کامل بسته نشده باشد) جلوگیری خواهند کرد. همچنین دندان های زیپ باید به اندازه کافی محکم باشند تا نگذارند تخم های ساس تختخواب از طریق روزنه زیپ فرار کنند.

همه روکش های تشک ها در نگهداری ساس تختخواب (در داخل) موثر نیستند بنابراین درهنگام خرید (از محصولی که شما خرید کرده اید) اطمینان حاصل کنید که این محصول توصیف کننده بر روی برچسب ان چگونه برای نگه داشتن ساس تختخواب عمل می کند و چگونه اشکال ساس تختخواب را نگه می دارد.

سیستم های گرمایشی:

یکی از موثر ترین فن اوری های جدید برای کنترل ساس تختخواب توسعه سیستم گرمایشی است به نحوی که در اتاق های آلوده با تولید گرمای زیاد ساس تختخواب را از بین می برند. در حال حاضر دو سیستم گرمایشی برای از بین بردن بستر ساس تختخواب استفاده می شود.

پارافین گازی و حرارت دهنده های الکتریکی برای تولید گرما برای بالا بردن حرارت داخلی اتاق تا F 135 مورد استفاده قرار می گیرند (این دما به تجهیزات الکتریکی آسیبی نخواهد رساند) این حرارت برای چند ساعت به اتاق داده می شود.

دما در درز ها و شکاف ها و جا های سختی (که از طریق سنسور های متعددی که قرار داده شده است) در سراسر اتاق کنترل می شود.

دمای کشتن ساس تختخواب در سنسور ها به 115 فارنهایت می رسد این روند به مدت 60 دقیقه ادامه پیدا می کند تا همه ساس های تختخواب و تخم های آن ها را بکشد.

از مزایای استفاده از سیستم های حرارتی آن است که هیچ اثری از ایشان باقی نمی ماند و به تن هایی یک روش حذف برای گسترش ساس تختخواب می باشد.

از معایب سیستم پاکسازی با عملیات حرارتی این است که هنوز این یک فن اوری جدید می باشد که تاکنون پیداکردن یک شرکت مدیریت آفات که آن را خریداری نماید مشکل می باشد.

انجام این فرایند 6 تا 8 ساعت زمان برده و مقرون بصرفه نمی باشد.

سیستم گرمایشی یکی از چند روشی است که می تواند به تن هایی برای کنترل ساس تختخواب استفاده شود. با این حال برخی از ساختمان ها (بطور معمول ساختمان های قدیمی) ممکن است به دلیل ویژگی های ساخت و سازی مجبور به استفاده از حرارت باشند.

در مواردیکه ساخت و ساز یک مساله نگران کننده است عاقلانه است که مکمل حرارتی با استفاده ازیک حشره کش در نقاط سرد که ممکن است ساس تختخواب پیدا شود استفاده شود.

می توان از بخاری برقی در اتاق های آلوده استفاده نمود و از پنکه برای پخش کردن حرارت در کل سطح و حجم اتاق بهره برد.

پایش های چسبنده:

تله چسبنده یک روش برای پایش حشرات میباشد و به تکنیک های دیگر کنترل عنکبوت ها و سوسری ها اضافه شده است. ساس های تختخواب روی چنین تله هایی صید می شوند اما گزارشات اخیر آمریکا نشان داده است که ان ها در شناسایی و ردیابی جمعیت های کوچک یا متوسط ساس های تختخواب خیلی موثر نیستند حتی هنگامی که علایم آلودگی واضح هستند سا سها براحتی دیده می شوند و به طور روزمره افراد را مورد گزش قرار می دهند.

ب) روش های شیمیایی

در سال های 1950 تا 1970، تعداد ساس های تختخواب از طریق سمپاشی ابقایی با DDT و سایر حشره کش ها، کاهش قابل ملاحظه ای یافت، و به طور تقریبی در بسیاری از جوامع منطقه معتدله، ریشه کن شد. به هر حال، در طی دهه 1990 تعداد ان ها در بیشتر کشور های توسعه یافته، افزایش قابل توجهی یافت، که به ظاهر به علت سفر های بین المللی بیشتر و پیدایش مقاومت نسبت به حشره کش ها بود.

کنترل سیمکس لکتولاریس و سیمکس همی پتروس، شامل کاربرد سمپاشی ابقایی داخلی یا گردها، برای پناهگاه های آن ها و در روی سطوحی است که ساس های تختخواب برای رسیدن به میزبان بر روی آن می خزند. چارچوب تختخوا ب ها و تخته و میله های ان، هر دو نوع تختخواب چوبی و فلزی، درزها، نوار ها و لب ه ها و دکمه های تشکها، شکاف ها و درز ها و ترک های دیوار ها و کف اتاقها، چارچوب در ها و پنجره ها و محل های لولا و مفصل و اتصال در اثاثیه، بایستی سمپاشی گردند. باید مراقبت نمود که حشره کش، به داخل درز ها و شکاف هایی که ساس ها در ان مخفی شده اند، نفوذ کند.

کمتر احتمال می رود که پتو ها و ملافه ها و لحاف ها، در معرض آلودگی ساس ها قرار بگیرند؛ اما اگر این مشکل اتفاق افتاد، بایستی این وسایل را در آب گرم شسته و در آفتاب خشک نمود یا با اتوی داغ (خشک شویی هم ساس ها را از بین م یبرد)، اتوکشی کرد. اقلامی را که نتوان تحت عملیات حرارتی قرار داد، باید در کیسه های پلاستیکی آب بندی (درز بندی) شده گذاشته و در فریزردر دمای منفی 18 درجه به مدت 24 ساعت قرار داد تا ساس ها از بین بروند.

پارچه های نرم زیرین اثاثیه مبله منزل، مانند پایه های کاناپه (نیمکت مبلی نرم و فنری) و روکش پارچه ای مبل، بایستی برش زده، باز شود و حشره کش در چارچوب ها و سطوح داخلی آن به کار رود. صرفا سمپاشی کامل با حشره کش رسوب دهنده، م یتواند جهت رفع آلودگی ساس ها کافی باشد؛ به هر حال، بایستی بعد از 4 الی 6 هفته، جهت اطمینان از اینکه، پوره های بیرون آمده از تخم های مخفی شده، از تاثیر باقیمانده حشره کش در امان نمانده باشند، بررسی هایی انجام شود.

اگر آلودگی ساس ها ادامه یابد، باید سمپاشی مجدد در فاصله زمانی کمتر از دو هفته، انجام شود. در صورت امکان، بستر خواب کودکان، از جمله تختخواب نوزاد، بایستی به جای کاربرد حشره کش های ابقایی، با روش های فیزیکی، پاکسازی گردد. باید زمان کافی در نظر گرفت تا تشک های سمپاشی شده، قبل از استفاده، به طور کامل خشک شوند. سمپاشی ابقایی را باید در اول روز انجام داد تا رسوب ته نشین شده در اتاقها، قبل از اینکه اتاق ها در هنگام شب توسط ساکنین آشغال شود، بطور کامل خشک شوند.

پشه بند های آغشته به سم

پشه بند های اغشته شده با حشره کش های پیرترویید، که برای کنترل مالاریا به کار می روند، تاثیر زیادی در حذف گزش ساس های تختخواب دارند.