10 ماده طبیعی که پشه ها را دفع می‌کنند پارت اول

معمولاً افراد به دلیل ترکیبی از رایحه، نور ، گرما و رطوبت مستعد ابتلا به نیش پشه هستند.گونه های مختلف پشه مانند پشه مالاریا باکتری و عرق را ترجیح می دهند. برخی دیگر جذب دی اکسید کربن و بوهای خاص دست می شوند.
با هر نوعی از پشه ها که روبرو شدید، می توانید از خود محافظت کنید بدون اینکه بخواهید از مواد دافع شیمیایی خطرناک استفاده کنید. محصولات شیمیایی پتانسیل ایجاد مشکلات بهداشتی و زیست محیطی را دارند. ممکن است شما از استفاده از این محصولات خودداری کنید مگر اینکه به مکانهایی مراجعه کنید که خطر ابتلا به بیماری های ناشی از پشه مانند زیکا را دارند. مواد شیمیایی مخصوص برای افراد در معرض خطر نیش پشه حامل هر بیماری توصیه می شود.
اگر کارهایی مانند پیاده روی ، پیاده روی در حیاط خانه خود یا مسافرت بجای کوهستانی را انجام می دهید، دافع های طبیعی می توانند گزینه بهتری باشند. این امر به ویژه در مورد کودکانی که حساس تر هستند صادق است. ادامه مقاله را بخوانید تا ببینید کدام ماده دافع کننده طبیعی بهترین عملکرد را دارد.


1. روغن اکالیپتوس و لیمو
روغن اکالیپتوس لیمو از سالهای دهه 1940 مورد استفاده قرار گرفته است و یکی از معروف ترین مواد دافع کننده طبیعی است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری روغن اوکالیپتوس به عنوان یک عنصر موثر در دافع پشه تایید کرده اند. نتایج برخی مطالعات نشان داده است که مخلوطی از 32 درصد روغن اکالیپتوس و لیمو بیش از 95 درصد در برابر پشه ها به مدت سه ساعت محافظت می کند.

2. اسطوخودوس
گلهای اسطوخودوس خرد شده عطر و روغن تولید می کنند که می تواند پشه ها را دفع کند. نتایج بدست آمده از یک مطالعه که بر روی حیوانات صورت گرفته بود نتایح نشان داده بود روغن اسطوخودوس در دفع پشه های مؤثر است. اسطوخودوس دارای خواص ضد درد، ضد قارچ و ضد عفونی کننده است. این بدان معناست که علاوه بر جلوگیری از نیش پشه ، می تواند پوست را آرام کند.
شما می توانید اسطوخودوس را در یک باغ در فضای باز یا در مزارع داخل خانه پرورش دهید. گل ها را خرد کنید و روغن آن را در نواحی حساس به بدن مانند مچ پا و بازوها بمالید. همچنین مقداری روغن اسطوخودوس را روی یک پارچه تمیز ریخته و آن را روی پوست مالش دهید.


3. روغن دارچین
دارچین چیزی بیش از داشتن یک طعم عالی دارای خاصیت ضد پشه ای است. طبق مطالعه ای که در تایوان انجام شده بود، روغن دارچین می تواند تخم های پشه را از بین ببرد. این ماده همچنین می تواند در برابر پشه های بالغ، مهمترین ماده پشه آسیایی باشد.
برای تهیه محلول رقیق شده برای هر 4 اونس آب 1/4 قاشق چای خوری (یا 24 قطره) روغن مخلوط کنید. می توانید مایعات را روی پوست یا لباس خود، در اطراف خانه و روی اثاثه یا گیاهان اسپری کنید. هنگام استفاده از روغن دارچین مراقب باشید ، زیرا یک دوز غلیظ می تواند پوست شما را تحریک کند.

4. روغن آویشن
هنگام دفع پشه های مالاریا ، روغن آویشن یکی از بهترین محصولات برای محافظت است. تحقیقات نشان می دهد سوزاندن برگهای آویشن 85 تا 60 دقیقه به مدت 85 درصد از پوست شما در برابر گزدگی پشه ها محافظت می کند.