سمپاشی سوسک ریز چگونه انجام میشود؟

نکته بسیار مهم که در زمان انجام عملیات سمپاشی سوسک ریز توسط شرکت های متخصص در این زمینه انجام می شود این است که ابتدا کارشناسان در محل حضور پیدا می کنند و با بررسی محیط و تشخیص نوع و تراکم موجود موذی عملیات سمپاشی سوسک را با دقت و حساسیت بالا انجام می دهند.

هم چنین روش های مناسبی را برای جلوگیری مجدد از ورود سوسک ریز به داخل آشپزخانه پیشنهاد می دهند.با آموزش روش های مناسب راه ورود و خروج موجودات موذی و دردسرساز بسته می شود و با تمیز کردن همیشگی محیط پیرامون و ضد عفونی کردن محیط راه ورود و خروج موجودات موذی برای همیشه بسته خواهد شد.

کارشناسان پاکان مروارید در ادامه سوالات متداول در مورد سوسک ریز و سمپاشی در محل را پاسخ داده اند، با آن ها همراه باشید.

وجود سوسک در خانه همواره یکی از دغدغه ها و نگرانی های افراد محسوب می شود. سوسک ها موجودات موذی و چندش آوری هستند که می توانند سلامتی افراد را به خطر بیندازند، بنابراین باید هر چه زودتر از بین برده شوند. سوسک ها انواع مختلف دارند که برای از بین بردن آن ها باید از نوعی سم مخصوص استفاده کرد و نمی توان همه آن ها را به یک روش از بین برد. شرکت سمپاشی برای از بین بردن هر کدام راه حل هایی مفید را ارائه می دهند. 

وجود آفات در منزل همواره باعث نگرانی و بر هم خوردن آرامش ساکنین بوده است. سوسک های ریز از جمله این آفات می باشد که می تواند به سلامتی افراد آسیب وارد کند. سوسک های ریز همان سوسک معمولی در ابعاد کوچک هستند که به آن ها سوسک کابینتی نیز می گویند. این سوسک ها مقاومت زیادی در برابر سموم داشته و از بین بردن آن ها مشکل می باشد و بهتر است ریشه کن کردن این حشرات را به شرکت سمپاشی بسپارید.
سوسک های ریز می توانند از واحدهای دیگر وارد خانه شما شوند به همین دلیل بهترین راه سمپاشی کل واحدهای ساختمان می باشد تا به طور کامل این سوسک ها از ساختمان شما ریشه کن شود.

روش های سوسک کشی خانگی

برخی از افراد برای از بین بردن سوسک های خانه روش های مختلفی را در پیش می گیرند که یکی از این روش ها استفاده از اسپری های سوسک کش می باشد. اسپری های سوسک کش روش خوبی برای مبارزه با سوسک های موجود در خانه است ولی راه حلی موقتی و برای تعداد محدودی سوسک می باشد. همچنین استفاده از این سوسک کش ها ممکن است برای دستگاه های تنفسی و پوست ضرر داشته باشد و با استفاده طولانی مدت از این اسپری سلامتی ساکنین به خطر می افتد.
برخی ها نیز برای از بین بردن سوسک های موجود در خانه از قرص های سوسک کش استفاده می کنند که این خود باعث بروز بسیاری از بیماری ها می شود زیرا این قرص ها در هوا پخش شده و باعث مسموم شدن ساکنین می شود.
تعدادی نیز از نفت برای رهایی از شر سوسک ها استفاده می کنند ولی باید بدانید که برخی از سوسک ها بر دیواره های چاه پناه می برند و آسیبی نمی بینند و نمی توان با استفاده از نفت سوسک ها را ریشه کن کرد.
بهترین راه برای از بین بردن سوسک ها سمپاشی خانه و ساختمان می باشد. سم نیز به نوبه خود می تواند به ساکنین آسیب برساند به همین علت افراد ترجیح می دهند که برای از بین بردن سوسک های موجود در خانه از شرکت های سمپاشی کمک بگیرند زیرا شرکت سمپاشی با تمامی سم ها آشنا بوده و از سم هایی استفاده می کنند که کم ترین آسیب را به ساکنین وارد کند. باید بدانید که تنها استفاده از سموم مناسب کافی نبوده و نحوه سمپاشی نیز اهمیت زیادی دارد.

شرکت سمپاشی دارای تجهیزات کامل سمپاشی بوده و به گونه ای سمپاشی را انجام می دهند که کمترین ضرر را به ساکنین وارد کند.

مکان های رشد و تکثیر سوسک در خانه

سوسک ها علاقه زیادی به گرما دارند و به همین دلیل در پشت لوله های آب گرم و رادیاتورها مخفی می شوند. همچنین این حشرات علاقه زیادی به مکان های تاریک و یا مکان های آلوده دارند و به همین دلیل باید همواره خانه را تمیز کرده و بهداشت را رعایت کنید تا مانع از تجمع حشرات در خانه شوید. 
لازم به ذکر است که سوسک ها و دیگر آفات علاقه زیادی به مکان های دنج و دور از دسترس مانند درزهای مبل، لوله های بخاری، پشت تلویزیون و ... دارند. بنابراین باید تمامی درزها و مکان هایی از خانه که استفاده نمی شود را به صورت مداوم تمیز نمود. 
مجاری فاضلاب ها از دیگر مکان هایی است که بستر رشد و تکثیر سوسک را فراهم می کند. بنابراین باید درب پوش فاضلاب ها را بسته تا مانع از ورود این حشرات به داخل خانه شوید. 
کارتن ها نیز مکان مناسبی برای رشد سوسک ها می باشد در نتیجه توصیه می شود که کارتن های اضافی را از خانه خود خارج کنید تا سوسک ها درون آن تجمع نکنند.
غذاها را زیاد در خانه نگه ندارید وغذاهای فاسد از جمله مواردی است که باعث رشد و تکثیر سوسک ها می شود و باید هر چه زودتر از خانه خارج گردد.

از کجا بفهمیم سوسک ریز تو آشپزخونه داریم؟

  • کافیست تو کابینت ها دانه های ریز مشکی در حد نوک سوزن ببینیم که فضولات سوسک ریز هستند.
  • روش دیگر اینست که ساعت دو یا سه نصف شب بیدار شوید و برق آشپزخانه را روشن کنید اگر روی کابینتها یکی دو تا سوسک ریز دیدید حتما ده برابرش را در خانه خواهید داشت.

قبل از سمپاشی سوسک ریز چکارهایی در منزل انجام شود؟

تمام خوراکیها (حبوبات،برنج،روغن،ادویه جات وچایی و .....همه همه خوردنیها ) داخل یخچال و یا پلاستیک بزرگ مشکی قرار داده شود و درب پلاستیک گره زده شود و یا با چسب ببندید.

چند ساعت بعد سمپاشی نباید تو خونه باشیم؟

اگر زن باردار و یا بچه زیر 5 سال در خانه دارید باید 24 ساعت تو خونه نباشن وگرنه تا شیش ساعت نباید منزل باشید.

سم سوسک ریز بوداره یا بی بو هست؟

از هر دو میتوان استفاده کرد.

بعد سمپاشی سوسک ریز کی خونه را بشوریم؟

هر چقد دیرتر خونرو بشورید بهتر است چون سم مدت بیشتری تاثیر خواهد گذاشت ولی کمتر از یک روز نباید باشد، بعنوان مثال اگر امروز سمپاشی سوسک ریز کردید فردا ده صبح میتونید خونرو بشورید.

بعد سمپاشی سوسک ریز با چه مواد شوینده ای خونرو تمیز کنیم؟

فقط مخلوط مایع ظرفشویی و آب و یا آب جوش بتنهایی میتونه خیلی مفید باشه برای از بین بردن فضولات و تخم های سوسک ریز.

آیا قبل سمپاشی سوسک ریز باید خونرو نظافت کنیم؟

خیر، بعد از سمپاشی سوسک ریز تقریبا ی هفته بعد منزل نیاز به نظافت خواهد داشت.

آیا سم بی بو برای نوزاد و خانم های باردار ضرر داره؟

بله ، اسم سم روش هست بنابراین باید احتیاط لازم انجام شود و هر آنچه که بتونه حشره سوسک ریز رو بکشه قطعا برای انسان ضرر خواهد داشت.

قیمت سمپاشی سوسک ریز چطور محاسبه میشود؟

متراژ منزل و محل سکونت در تهران واینکه میزان سطح آلودگی سوسک ریز چقدر عمیق.

سوسک ریز از کجا میاد وچطور منتقل میشه؟

معمولا یدونه اول داخل کارتن و یا از زیر در واحد از طبقات بالا یا پایین ولی بمرور زمان و در اثر تخم گذاری و با توجه به اینکه هر سوسک ریزی میتواند 100 تا 150 تخم بگذارد سریع تکثیر پیدا میکنند.

چرا بعد سمپاشی سوسکها از مخفیگاهشون بیرون میان؟

استفاده از سم عصبی باعث بیرون اومدن سوسک ریز از مخفیگاهش میشه.

آیا کابینت فلزی و ام دی اف سوسک ریز میاره؟

خیر معمولا سوسک ریز توسط خریدهایی که برای منزل میشود و بصورت کارتنی میباشد وارد منزل میگردد. ناگفته نماند که سوسک ریز میتواند از منزل همسایه شب هنگام و از زیر درب ورودی منزل وارد محیط خانه شما بشود.

سوسک ریز چی میخوره؟

سوسک ریز همه چیز خواره از ناخن کودک گرفته تا کاغذ و ... منتها ترجیحا از پسماند مواد غذایی که داخل سینک ظرفشویی بجا مانده شب هنگام تغذیه میکند مثل دانه های برنج و ماکارونی و خورشت و پوست میوه یا تفاله های چایی و یا از داخل سطل زباله ای که دربش باز باشد. از روغن باقیمانده روی ظروف و یا گاز منزل البته میتونه داخل یخچال هم برود بشرطی که نوار دور درب یخچال خراب باشد.

سوسک ریز چقدروکجا تخم میذاره؟

1پالت تخم شامل 16 الی 42 تخم در پشت سوسک ریز ماده با خودش حمل میکند و تا زمان بدنیا آمدن بچه سوسک ها روی پشت سوسک میباشد منتها بعد از بدنیا آمدن بچه سوسک ها معمولا تو شیارهای پشت کابینت آشپزخانه، زیر سینک ظرفشویی ، داخل ظرفهایی که استفاده نمیشه ، داخل شیارهای سنگ آنتیک ،داخل سقف کاذب ،نوارهای دور کابینت آشپزخانه و عموما مکانهایی که دسترسی انسان برای شستن به آنها سخت میباشد بوفور دیده میشوند.

برای سوسک ریز ی مرحله سمپاشی کفایت میکنه؟

بله سمپاشی داخل منزل یکبار کفایت میکند. البته برای آشپزخانه های تجاری و مغازه ها، رستوران ها، قصابی ها، شیرینی پزی ها و ساندویچی و پیتزا فروشی ها به فاصله 15 الی 20 روز باید تکرار شود و بهسازی محیط حتما باید رعایت گردد.

اقدامات بعد سمپاشی سوسک ریز چیا هستن؟

  • تمامی ظرفهای آشپزخانه باید شسته شود. تا یکهفته کف منزل و آشپزخانه شسته و دستمال خیس کشیده نشود تا تمامی سوسک ریز ها نابود شوند.
  • 8 ساعت بعد سمپاشی میتوانید وارد منزل شوید البته اگر کودک زیر 5 سال دارید 24 ساعت بعد از سمپاشی.
  • منزل را با کیسه یکبار مصرف جارو برقی کشیده و دور انداخته.
  • تمام درزها و شکاف های منزل درزگیری شود بالخص درب ورودی منزل.
  • کف کابینتها دستمال خیس کشیده شود.
  • پشت کابینت ها با آب جوش شسته شود و هر دوماه یکبار تکرار شود.

سوسک ریز ناقل بیماریه؟

  • خیر منتها ی سری ویروسها و پارازیتهایی از خودش آزاد میکنه که میتونه باعث اسهال و عفونتهای داخلی بشه.
  • از اونجایی که سوسک ریز برای خوردن هر ماده غذایی ای ابتدا روی اون ماده بالا میاره و سپس انرا میخوره میتونه خیلی خطرناک باشه.

اگه سوسک ریز تو مواد غذایی رفت چیکار کنیم؟

باید مواد غذایی دور ریخته شود زیرا سوسک ریز ابتدا روی مواد غذایی بالا میاورند و سپس آنرا جذب و بلع میکنند و در ضمن روی همان مواد غذایی هم مدفوع میکنند.

توخونمون دو تا سوسک ریز دیدم چیکار کنم؟

معمولا با دیدن هر یک عدد سوسک ریز ده عدد تخمین زده میشود ولی با اسپره روشون بزنید، اگر بازم دیدید باید زنگ بزنید به سمپاشی پاکان مروارید.

خودمون میتونیم سمپاشی کنیم؟

هرگز اقدام به اینکار نکنید ، چون نه میدونید چه سمی استفاده کنید و نه روش سمپاشی رو بلدید و نه میدونید کجا ها رو باید سمپاشی کنید و چه وسایلی باید تعویض یا دور انداخته شود و نه دستگاه سمپاش دارید و نه ماسک 4 فیلتر بنابراین بجای مسمومیت و صرف وقت گرانبهاتون با شرکت سمپاشی پاکان مروارید تماس گرفته و در سریعترین زمان سوسک ریز آشپزخانه خود را از بین ببرید.

مراقبت های لازم هنگام استفاده از سوسک کش ها

در هنگام استفاده از سموم سوسک کش باید از تجهیزات ایمنی نظیر دستکش، عینک و ... استفاده کرد.
درب و پنجره ها را پیش از سمپاشی باز کنید.
از بو کردن سم اجتناب نمایید.
ساکنین خصوصا کودکان و میانسالان را از ساختمان خارج کنید.
از سم مخصوص درون لوله های فاضلاب استفاده کنید.

مراقبت های بعد از سمپاشی سوسک

بلافاصله پس از اتمام سمپاشی وارد خانه نشوید زیرا هنوز گرد سم درون هوا وجود دارد.
تا ۴۸ ساعت پس از سمپاشی پنجره ها را باز نگه دارید و سیستم های تهویه هوا را روشن بگذارید.
۲۴ ساعت پس از اتمام سمپاشی تمامی سطوح و مکان های آغشته به سم را تمیز کنید.
مواد غذای داخل خانه که سمی شده را دور بریزید.
تمامی ظروف آغشته به سم را ضدعفونی کنید.

هزینه سمپاشی سوسک

همان طور که در بالا عنوان شد سوسک ها انواع مختلفی دارند و باید برای از بین بردن هر کدام از سوسک کش های مخصوص استفاده شود، بنابراین از اولین عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت سمپاشی سوسک، نوع سوسک کش می باشد. از دیگر عوامل موثر در قیمت سمپاشی سوسک زمانی است که برای سمپاشی صرف می شود که عوامل زیادی باعث افزایش زمان سمپاشی می گردد که از جمله آن می توان به تعداد اتاق ها،، متراژ ساختمان و ... اشاه کرد.

سوسک های ریز مقاومت بالایی در برابر سم ها داشته و از بین بردن آن ها کار آسانی نمی باشد به همین علت بهتر است برای رهایی از شر این سوسک ها از شرکت های سمپاشی کمک بخواهید. این سوسک ها نیاز به سم های مخصوص داشته و این سم ها تاثیر زیادی بر روی قیمت سمپاشی سوسک ریز می گذارند. از دیگر عواملی که بر روی قیمت سمپاشی سوسک ریز تاثیرگذار است، زمان سمپاشی می باشد. میزان زمان مورد نیاز برای سمپاشی به عواملی همچون متراژ ساختمان، میزان لوازم موجود در خانه، میزان تکثیر سوسک در خانه و ... بستگی دارد.

میزان آلودگی سوسک ریز

سوسک های ریز که به سوسک های آلمانی نیز معروف هستند، به دلیل رشد وتکثیر در مکان های آلوده دارای حجم عظیمی از آلودگی بودند و با حرکت در خانه این آلودگی را به ساختمان شما منتقل می کنند. در نتیجه بهتر است هر چه زودتر از شر این حشرات مزاحم راحت شوید.

تغذیه سوسک ریز

سوسک های ریز در صورت گرسنگی می توانند هر چیزی را بخورند. نشاسته، چربی و پروتیٔین از محبوب ترین غذاهای این سوسک ها محسوب می شود و در صورتی که این غذاها را پیدا نکند حتی می تواند به خوردن چسب، نایلون و ... نیز روی بیاورد.

بهترین مکان برای رشد و تکثیر سوسک ریز

سوسک های ریز در تمامی بخش های خانه می توانند سکونت گزینند ولی این حشرات چندش آور معمولا در آشپزخانه و در زیر کابینت ها و دیگر لوازم آشپزخانه پنهان می شوند. به همین جهت باعث آلودگی آشپزخانه شده و می تواند به سلامتی شما آسیب وارد کند. به همین دلیل در صورت مشاهده این حشره مزاحم بهتر است در کوتاه ترین زمان با یک شرکت سمپاشی تماس گرفته تا شما را از شر این سوسک های مزاحم خلاص کنند.

شکل ظاهری سوسک ریز

سوسک های ریز معمولا به رنگ زرد مایل به قهوه ای تیره و یا مشکی هستند و از بخش سر تا پایین بال ها دارای دو خط موازی تیره می باشند. این سوسک ها دارای بال بوده و می توانند پرواز کنند. سوسک های ریز علاقه زیادی به مکان های گرم داشته و به همین علت وارد خانه می شوند. این سوسک ها در شب فعالیت بیشتری داشته و دارای بوی نامطبوعی هستند و بسیاری از بیماری ها را با خود به همراه دارند.

از بین بردن سوسک ریز به روش خانگی

سوسک های ریز همه چیز می خورند و هیچ رژیم غذایی ای ندارند و حتی گاهی ممکن است با پیدا نکردن غذاهای مورد علاقه خود به خورن صابون، خمیردندان، چوب و ... نیز روی بیاورند. برای از بین بردن این حشرات مزاحم باید به صورت مرتب پشت کابینت ها، پشت یخچال، پشت گاز و ... تمیز کنید.
سوسک های ریز دارای سایز کوچکی بوده و می توانند به راحتی خود را پنهان کنند به همین دلیل از بین بردن آن ها کمی سخت است. این سوسک ها به سرعت رشد و تکثیر پیدا کرده و در خانه شما پخش می شوند.
سوسک های ریز مقاومت زیادی در برابر انواع سموم داشته و برای از بین بردن آن ها باید از سم های قوی استفاده کنید. در نتیجه بهتر است در هنگام انتخاب سم از یک متخصص کمک بگیریم.

خطرات انتشار سوسک ریز

سوسک های ریز با بوی بدی همراه هستند و حتی از مدفوع خود نیز تغذیه می کنند به همین علت می توانند در مدتی کوتاه باعث به وجود آمدن آسم و آلرژی های شدید شوند. سوسک های ریز کابینتی رشد سریعی داشته و به سرعت در خانه پخش می شوند و می توانند آلودگی و باکتری ها را به تمامی بخش های ساختمان منتقل کنند. به همین علت باید در صورت مشاهده سوسک ریز در ساختمان باید سریع تر نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

نحوه تشخیص وجود سوسک ریز در خانه

نشانه های زیادی وجود دارد که شما با مشاهده آن ها می توانید پی به وجود سوسک ریز در خانه ببرید. یکی از این نشانه ها مشاهده مدفوع های بسیار ریز بر روی وسایل و در کف آشپزخانه می باشد. از دیگر روش های تشخیص وجود سوسک ریز در خانه بوی نامطبوع کپک مانند در خانه است. با توجه به این که بیشترین فعالیت سوسک های ریز در شب هنگام است، می توانید در آخر شب برق آشپزخانه را ناگهانی روشن کردن تا این سوسک های ریز را مشاهده کنید.

بهترین زمان برای سمپاشی سوسک ریز

سمپاشی سوسک های ریز را در هر زمانی می توانید انجام دهید. این سوسک ها در تمامی فصول سال موجود بوده و زمان مشخصی را نمی توان برای سمپاشی سوسک ریز در نظر گرفت و با مشاهده این سوسک ها در خانه باید نسبت به از بین بردن آن اقدام نمایید.
اقدامات لازم برای پیشگیری از ورود سوسک ریز به داخل خانه
برای این که مانع از ورود سوسک ریز به خانه شوید باید درزها و شکاف های موجود در خانه را بپوشانید.
مواد غذایی مانده را درون یخچال بگذارید.
درپوش کف آشپزخانه را بگذارید.
برای پیشگیری از ورود سوسک های ریز در ساختمان باید همواره خانه را تمیز نگه دارید.
داخل کابینت ها را پس از مدتی خالی کرده و سپس تمیز کنید.
از سطل های زباله در دار استفاده کرده و هر روز زباله ها را از خانه خارج کنید.
پشت یخچال، زیر کابینت ها، پشت گاز و ... را روزانه با جاروبرقی تمیز کنید.