سمپاشی و یا همان دفع آفات از دیرباز یک موضوع مهم و موردتوجه همگان بوده است. چرا که اگر از آزار و اذیت برخی حشرات و جانواران موزی بگذریم، خطرات مهمتری همچون مسمومیت، تحریک برخی نقاط بدن و آلرژی های شدید و انتقال بیماری ها و یا حتی در برخی موارد خطر مرگ را نمی توان جدی نگرفت. اگر از یک فرد مُسن در این رابطه سؤالی را بپرسید، قطعا با جواب هایی مثل «سوزاندن برخی گیاهان» و یا «جوشاندن برخی مایعات و پخش کردن بخار آن در هوا» و بسیاری از این موارد روبرو خواهید شد.
اما امروزه دیگر خبری از این روش های سنتی سمپاشی نیست. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، دستگاه ها، تجهیزات و روش های بهینه و مناسب تری برای این کار ها ساخته شده اند. اما این بدان معنی نیست که هرکسی می تواند از پس از انجام این کار بر بیاید؛ به دلیل استفاده از مواد و ترکیبات شیمیایی خاص، رعایت نکات ایمنی و بهداشتی به صورت اصولی، می توانید این کار را به یک شرکت سمپاشی مناسب بسپارید.

هدف یک شرکت سمپاشی چیست؟

شرکت های سمپاشی با بهره گیری از تجهیزات سمپاشی طبق استانداردهای سازمان جهانی بهداشت به منظور کاهش و از بین بردن آلودگی های احتمالی و غیراحتمالی زمین های کشاورزی، باغات، گلخانه ها، منازل، ادارات و هرجایی که احتمال نفوذ آلودگی حشرات و جانوران موزی وجود داشته باشد، پروژه های سمپاشی متعددی را کلید خواهند زد. تمامی این پروژه ها طبق اصول سمپاشی صورت خواهد گرفت.

چند نوع سمپاشی وجود دارد؟

عموماً سمپاشی ها براساس موقعیت و نوع آلودگی به دو دسته کلی تقسیم می شوند که در زیر به چند مورد از این دو دسته اشاره خواهیم کرد:

1. سمپاشی براساس موقعیت:

• زمین های کشاورزی و زراعی
• باغات و باغچه ها
• منازل و ادارات
• رستوران ها و آشپزخانه ها
• کارخانه ها و خطوط تولید
• سورتینگ ها و مراکز تقسیم
• و دیگر موقعیت هایی که احتمال حضور آلودگی حشرات و جانوران موزی در آن ها وجود خواهد داشت.

2. سمپاشی براساس نوع آلودگی:

• مورچه
• شپش
• ساس تخت خوابی
• انواع سوسک (کابینت، آلمانی، فاضلاب و ... )
• پشه
• کنه کبوتری

 و دیگر حشرات و جانوران موزی دیگر که درصد آلودگی قابل توجهی دارند
در خصوص زمان اجرای سمپاشی نیز به صورت کلی باید این موضوع را درنظر داشت که بهترین بازه، زمان شروع دوره ی زاد و ولد این آلودگی هاست. به عنوان مثال: بهترین بازه های زمانی برای از بین بردن آلودگی قطعیِ اکثر سوسک ها، سه ماهه ی اول سال یعنی فروردین و اردیبهشت و خرداد است. وظیفه ی شناسایی بهترین زمان نیز برعهده ی کارشناسان شرکت های سمپاشی است.

وظایف یک شرکت سمپاشی خوب چیست؟

با توجه به تعدد شرکت ها و گروه های سمپاشی، ممکن است این سؤال در میان باشد که «یک شرکت سمپاشی خوب چه ویژگی هایی دارد؟» در ادامه برخی از این ویژگی ها را با هم مرور خواهیم کرد؛

1.هویت: شرکتی که قرار است برای عمل سمپاشی انتخاب شود باید جزء شرکت های ثبت شده بوده و اطلاعاتی مثل مدیریت ویا هیئت مدیره، آدرس، شماره تلفن ثابت آن ها در روزنامه رسمی قابل استعلام باشد.
2.بهداشت: همانطور که می دانید شرکت های سمپاشی توسط پس از بررسی های میدانیِ دانشگاه علوم پزشکی، مجوز معتبر بهداشت را برای این صنف صادر خواهد کرد. باید توجه داشت که این مجوز بهداشت باید از نهاد ذیربط محل اقامت اخذ شده و دارای تاریخ فعالیت معتبر باشد. همچنین قابل استعلام در سایت دانشگاه علوم پزشکی باشد.
3.رضایت مشتری های قبلی: می توانید از شرکت سمپاشی مورد نظر درخواست کنید که چند مورد از پروژه های سمپاشی انجام شده توسط خودشان را به شما معرفی کنند تا خودتان بتوانید از نحوه عملکرد آن ها باخبر شوید.
4.قیمت: نمی توان یک نرخ قیمتی ثابت و موجه برای شرکت های سمپاشی قائل شد. اما همه ی ما این موضوع را می دانیم که هر کالا و خدمات ارزانی قابل اعتماد نیست و گران بودن نیز بی دلیل نیست. به راحتی می توان با چند بار استعلام قیمت از شرکت های مختلف به یک میانگین قیمتی مناسب دست پیدا کنید. قطعا یک مقدار قیمت بالاتر در ازای خدمات با کیفیت تر و مطئمن تر و البته ضمانت دار ارزش دارد.
5.ضمانت: برخی شرکت ها این اطمینان را به مشتری های خود می دهند که خدمات شان تضمینی بوده و پس از گذشت مدتی در صورت برگشت آلودگی و یا باقی ماندن اثرات قبلی، تمام و یا بخشی از هزینه به مشتری عودت داده می شود و یا اینکه خدمات مجدد ارائه خواهند داد.