انبار ها به عنوان یکی از مراکز حفظ ونگهداری وسایل و تجهیزات و به خصوص اقلام بهداشتی و دارویی و مواد غذایی یکی از اماکنی است که از دیدگاه بهداشتی بسیار حایز اهمیت بوده و فراهم نمودن شرایط مناسب بهداشتی برای آن ها با توجه به وضعیت آب و هوایی و اقلیمی هر منطقه، شرایط و موقعیت مکانی انبار، نوع اقلام و نوع انبار ضروری است و باید مورد توجه مسئولین بهداشت قرار گیرد.

بهداشت محیط در انبار ها

هدف اصلی استفاده از انبارها، حفظ و نگهداری کالا های مورد نیاز در شرایطی مناسب و برای مدت زمان مشخصی است تا در زمان های مورد نظر اقلام مورد نیاز موجود و در دسترس باشد و بتواند سریع و بموقع و سالم در اختیار مصرف کننده نیازمند قرار گیرد. نقش انبار ها در ذخیره مواد غذایی برای استفاده در حوادث غیر مترقبه بسیار مهم و حایز اهمیت است.

باتوجه به اهداف مذکور توجه به بهداشت انبار ها بویژه بهداشت محیط انبار ها نیز از اولویت خاصی برخوردار است وبه همین علت در این مقاله، بیشتر موضوع بهداشت محیط مورد توجه قرار می گیرد.

بهداشت محیط کنترل عواملی از محیط است که در زنجیره انتقال بیماری ها، حلقه ای را تشکیل می دهندو یا به عبارتی دخل وتصرف درعوامل وشرایطی ازمحیط زیست به منظور ایجاد شرایط مطلوب و مناسب آن ها ست.

این عوامل عبارتنداز:

آب، فاضلاب، زباله، بهسازی اماکن و مبارزه با حشرات و جوندگان، هوا و تهویه، شرایط آب و هوایی و بهداشت محیط کار و فعالیت های صنعتی و بهداشت مواد غذایی وحرفه ایی می باشند که هرکدام از این عوامل ممکن است تحت شرایطی منجربه خرابی ویا فساد کالا های موجود در انبار ها و یا منجر به کاهش کیفیت آن ها و ایجاد ضایعات وخسارات مالی و گاهی منجر به تلفات جانی شوند ویا ممکن است باعث شوند مدت زمان وعمرمفید نگهداری یک کالا در انبار کاهش یابد.

در حالیکه بخصوص برای نیرو های نظامی نگهداری سالم وبا کیفیت بالای لوازم، تجهیزات و اقلام و دارو ها و مواد غذایی برای مدت طولانی و ذخیره جهت استفاده درشرایط اضطراری به منظور دسترسی سریع به آن از اهمیت بالایی برخوردار است لذا توجه مسیولین محترم و بخصوص مسیولین محترم تدارکات و پشتیبانی وانبار ها و ارایه آموزش های لازم به آن ها از هرطریق ممکن نقش موثری در استفاده بهینه از انبار واستفاده مطلوب و بموقع از اقلام موجود در انبار ها خواهد داشت تا اقلام انبار شده در هنگام مصرف از کیفیت و سلامت لازم برخوردار باشند.

با توجه به این اهداف عوامل محیطی به عنوان یکی از مهم ترین عوامل موثر در حفظ کیفیت و سلامت اقلام موجود در انبار ها مورد توجه قرار گرفته و بررسی خواهدشد.

انبار ها و مبارزه با جوندگان:

در مراکز بزرگ انبارداری و انبار های عمومی بخصوص بنادر و اسکله ها جمعیت موش ها گاهی به حدی می رسد که می توانند خسارت زیادی به محصولات انبار شده وارد نمایند که سه دسته اند:

 1. خوردن غذاها
 2. آلوده کردن محصولات انباری با مو و ادرار و مدفوع خود
 3. پاره و سوراخ کردن کیسه ها و بسته بندی غلات و سایر دانه های غذایی

با توجه به خسارات فوق حفاظت انبار ها از نفوذ موش ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. وجود سوراخ ها و لانه ها و گذرگاه ها و ردپا و رد دم موش ها و وجود خسارت های مذکور و فضله موش ها نشان دهنده حضور آن ها در یک انبار است.

باید با تمام امکانات و اقدامات لازم سعی شود از ورود موش ها بداخل انبار ها جلوگیری شود ولی در صورت نفوذ بداخل انبارها، اجرای مبارزه جدی ضروری است. برای مقابله و مبارزه با موش ها انجام اقدامات ذیل متناسب با شرایط انبار بسیار موثر می باشد:

 1. انبار ها باید رات بروف باشند به گو نه ایی که موش ها راه نفوذ بداخل انبار را نداشته باشند و برای این منظور باید دیوار ها و کف انباراز بتون وغیر قابل نفوذ بوده ودر و پنجر ها هم فلزی و غیر قابل نفوذ باشند ولوله هایی که به داخل ساختمان راه دارند با صفحات مخروطی پوشیده شوند.
 2. مسیولین انبار ها باید آموزش های لازم در خصوص آشنایی با نحوه زندگی موش ها را گذرانده و روش های مبارزه با آن ها را بخوبی بشناسند و محصولات وارده به انبار را از جهت پاک بودن از حضور جوندگان کنترل نمایند ودر صورت اثبات حضور آلودگی سریعا نسبت به رفع آن اقدام نمایند.
 3. دستور العمل های جامعی که توسط سازمان های ذیربط برای مبارزه با موش ها تنظیم شده اند را مطالعه نموده واجرانمایند بخصوص رعایت نظافت وپاکسازی، حذف گرد وغبارها، انجام اقدامات بهسازی در موارد لازم، جلوگیری از ریخت و پاش در انبار، دفع بموقع زباله ها و حفظ فاصله کالا های چیده شده از همدیگر و از دیوار و سقف انبار ضروری است.
 4. استفاده از تله برای مبارزه با موش ها در مواردی که آلودگی خیلی کم است. این تله ها بیشتر نقش موثری در کاهش جمعیت موش ها دارند و کاربرد آن ها تحت تاثیر نوع موش ها وفصل مبارزه با شرایط محیطی و نوع طعمه می باشد.
 5. استفاده از فومیگا سیون در انبار ها با استفاده از گاز میتل بروماید و یا قرص فستوکسین درمواقعی که میزان آلودگی زیاد است. البته این کار باید توسط متخصصین انجام شود.
 6. طعمه گذاری با کمک سمومی مثل: فسفردوزنگ و...
 7. انجام اقدامات بهسازی شامل تخریب لانه های موش ها و پرکردن سوراخ ها با استفاده از سیمان و خرده شیشه.
 8. طعمه گذاری به عنوان یکی از روش های مبارزه با جوندگان است ولی می بایست ابتدا با طعمه سالم وبعد از چند روز با استفاذه از طعمه سمی این کار انجام شود که در این صورت اثر خوبی داشته و می توان موش ها را نابود کرد.
 9. استفاده از شکارچیان طبیعی در محوطه بیرون انبار که همان روش بیولوژیکی است.
 10. استفاده از طعمه سمی در زمانی که موش ها بیش ترین تغذیه را می نمایند مثل غروب آفتاب و سپیده دم قبل از طلوع آفتاب.
 11. استفاده ازپودر های سمی درمسیرتردد موش ها چون موش ها عادت به لیسیدن پا های خود دارند.
 12. از جمله به ترین شرایط رشد تولیدوتکثیرموش ها درمحل های تلنبارزباله ها وکودحیوانات و فاضلابهاست در نتیجه در محوطه اطراف انبار ها نباید چنین شرایطی برای بقا و زندگی موش ها فراهم شود. یکی از به ترین روش های مبارزه عدم فراهم نمودن شرایط مطلوب برای زیست موش ها ومحروم کردن آن ها از دسترسی به غذا و آب و پناهگاه است.
 13. راه های نفوذ موش ها دربها، پنجره ها، هواکشها، کانال های تاسیساتی آب و برق و فاضلاب و تلفن شکاف های باقی مانده از بنایی است که باید با اتخاذ تدابیر لازم مسدود شود.
 14. جلوگیری ازانبارکردن بعضی از وسایل در اطراف انبار ها مثل وسایل اسقاطی و...
 15. مواد غذایی ومحصولاتی که در انبار قرار می گیرند برروی سکویی چیده شوند که 40ـ30 سانتی متر از کف زمین انبارفاصله داشته باشد.
 16. منابع آب در انبار ها نباید در دسترس موش ها بوده وشیر ها نباید نشت نمایند. فاضلابرو ها و سرویس های بهداشتی انبارهنگام شب کاملا پوشیده وخشک باشند.
 17. مواد غذایی در انبار ها باید در ظروف در بسته و با بسته بندی مناسب و در موارد لازم درظروف فلزی نگهداری شوند.
 18. با استفاده از دستگاه هایی که صدای با فرکانس بسیار بالا ایجاد می کند می توان باعث فرارموش ها شد. البته معمولا اثرات این روش کوتاه مدت است و کم کم موش ها عادت می نمایند.

در حقیقت حفاظت واقدامات پیشگیری اقتصادی ترین روش مبارزه و جلوگیری از نفوذ موش به انبار ها است. همانطور که ذکر شد انجام اقدامات بهسازی مثل گرفتن شکاف درز های زیردرو پنجره ها و یا شیشه های شکسته، سوراخ اطراف لوله ها، کابلها، فاضلابروها، اطراف شیروانی ها، رات پروف کردن ساختمان انباروطناب های کشتی ها بسیار موثر می باشد. از طرفی استفاده ازحفاظ های فیزیکی مناسب که موش ها را از رسیدن به غذا و آب و پناهگاه در ساختمان ها و انبار ها باز میدارد از به ترین روش هاست وبرای این منظور دفع بموقع زباله ها و انجام اقدامات مربوط به بهسازی محیط بسیار موثرمی باشد.

انبار ها و مبارزه با حشرات و پرندگان

ـ باید نسبت به حضورهر گونه از حشرات و جوندگان و پرندگان در انبار ها بویژه انبار های مواد غذایی حساس بود تا بتوان بموقع نسبت به رفع آلودگی بوجود آمده اقدام نمود. با توجه به اینکه یکی از علایم آلودگی مواد غذایی انباری بویژه حبوبات حضور حشرات در این انبارهاست توجه به این مسیله از اهمیت بالایی برخوردار است و لازم است کلیه کالا هایی که قرار است جدید وارد انبار شود از عدم آلودگی آن ها اطمینان حاصل شود تا منجر به آلودگی سایر اقلام انبارشود.

ـ‌ باید از ورود پرندگان بداخل انبار ها جلوگیری شود چون با پرواز و ایجاد گرد غبار آلوده و با فضله خود می توانند منجر به آلودگی سطوح کالا ها شوند ودر صورتی که انبار مواد غذایی باشد با سوراخ کردن بسته های مواد غذایی و حبوبات منجر به وارد شدن خسارت به کالا ها شوند.

نکات بهداشتی در انتخاب محل انبارها:

 • جهت طراحی واحداث یک انبار لازم است ابتدا محل مناسبی برای این منظور انتخاب شود و برای اینکه انتخاب درست انجام شودتوجه به نکات بهداشتی وفاکتور های محیطی ومنطقه ایی ذیل از اهمیت بالایی برخوردار است:
 •  نزدیکی انبار به مراکز صنعتی، تجاری، جاده های اصلی ودردسترس، مناطق مسکونی و شهر ها و دسترسی به انبار و فاصله مبدا و مقصد کالا ها مد نظر باشد.
 •  امکان تردد و سایل نقلیه سنگین در محل فراهم باشد.
 •  بررسی همه جانبه وضعیت منطقه از دیدگاه بهداشتی و مهندسی بهداشت و ارزیابی اثرات احداث پروژه بر محل انتخاب شده واثرات محل انتخاب شده بر پروژه درصورت نیاز به احداث تعداد زیادی انبار های بزرگ در یک منطقه ضروری است.
 • بررسی گلباد منطقه و تغییرات دما و سرعت و جهت باد و میزان ریزش های جوی در فصول مختلف سال در محل مورد نظر باید انجام شود.
 • دسترسی به آب کافی و سالم و امکان دفع بهداشتی فاضلاب و زباله تولیدشده در محل.
 • امکان ایجاد فضای سبز کافی در محل وجود داشته باشد.
 •  درصورت نیاز به احداث مجموعه ای از انبار های بزرگ محل مناسبی برای سرو غذای پرسنل منظور شود.
 • تامین سیستم حرارتی، برودتی، تهویه، تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز تاسیسات آب و برق و دسترسی به خدمات شهری مورد نیاز حتی الامکان آسان وامکان پذیر باشد.
 • سطح کافی برای احداث انبار ها و جاده های دسترسی و پارکینک ها و فضای سبز وجود داشته باشد.
 • فاز مطالعات اولیه بخوبی انجام شده باشدوبرآورد دقیقی ازوسعت وظرفیت، ‌هزینه ها، امکانات و تجهیزات لازم با توجه به نوع کالا و نیاز انجام گرفته باشد.
 • انواع انبار های مورد نیاز با توجه به نوع اقلام که قرار است انبار شوند پیش بینی شود.
 • محل انتخاب شده از نظر امنیتی وحفاظتی تایید شده باشد بخصوص انبار های مراکزنظامی
 •  بررسی وضعیت منطقه از جهت اکولوژیکی که معمولا در ارزیابی اثرات احداث پروژه مورد توجه می باشد و همچنین تایید متخصصین ذیربط از جهت احداث انبار در یک محل به عنوان مثال در صورت عدم مطالعه دقیق روی وضعیت یک منطقه و محل انتخاب شده ممکن است یک مجموعه انبار بزرگ بر روی یک منطقه ای احداث شود که لانه اصلی موش های صحرایی باشد ومشکلات زیادی را بعدا ایجاد خواهند کرد.
 • مبدا و مقصد کالا از قبل معین باشد تا مسافت حمل ونقل وهزینه های مربوطه بامکان یابی درست کاهش یابد.
 • محل انتخابی براحتی قابل آماده سازی باشد در این خصوص زمین های مسطح نسبت به زمین های گود و پست و شیبدار ارجح هستند.

نکات فنی بهداشتی که رعایت آن ها هنگام احداث انبار ضروری است عبارتند:

 • شیب بندی اطراف انبار به گونه ای باشد که آب های اطراف وریزش های جوی بداخل انبار راه نداشته باشند.
 • وجود شیب کافی و کفپوش مناسب انبار ها برای جمع آوری آسان سریع فاضلاب های حاصل از شستشوی احتمالی، ضروری است.
 • رنگ دیوار ها بهتر است روشن انتخاب شود.
 • در و پنجره انبار ازحفاظت کافی و ایمنی لازم برای جلوگیری از ورود احتمالی سارقین و حشرات و جوندگان برخوردار باشد.
 • انبار های مواد غذایی وکالا و تجهیزات بگونه ای طراحی شوند که حتی الامکان نفوذ گرد وغبار بداخل آن ها میسرنباشد.
 • تعداد کافی روشویی، حمام، توالت و محل مناسب برای رختکن پرسنل ساخته شود.
 • سیستم مناسب برای دفع مواد زاید (فاضلاب وزباله) پیش بینی شود.
 • هیچگونه شکاف درز ومنافذی که شرایط را برای نفوذ حشرات و جوندگان و پرندگان داخل انبارفراهم آورد وجود نداشته باشد دراین صورت نکات مذکور در بخش مبارزه با حشرات و جوندگان رعایت شود.
 • درمناطقی که سطح آب های زیر زمینی بالاست کف سازی مناسب برای عایق بندی انبار در مقابل رطوبت از اهمیت بالایی برخوردار است.
 •  سقف انبار های سر پوشیده باید فاقد روزنه و عایق باشد تا دمای داخل انبار در شرایط آب و هوایی مختلف حفظ شود و نباید در سقف پنجره ای وجود داشته باشد.
 • بسته به اینکه انبار مورد نظر برای نگهداری چه حجم کالا و چه نوع کالایی و با چه تعداد پرسنل و در چه شرایط آب و هوایی آماده کار خواهد شد، بخش های مختلف و متنوعی را ممکن است برای آن طراحی نمایند که متناسب با نیاز و اهداف آن انبار ها می باشد.

این قسمت ها شامل سرویس های بهداشتی، رختکن پرسنل، مرکز خدمات آتش نشانی واطفاحریق، تاسیسات آب و برق و فاضلاب، بخش های اداری، آبدارخانه، محل های ذخیره کالا، نوع ساختمان، شکل وتعداد انباروتعداد درب های ورودی وخروجی، سکو های تخلیه و بارگیری، تعمیرگاه، پارکینگ، جاده های داخل مجموعه انبار ها و میزان فضای سبز، رستوران و نماز خانه و... می باشد.

دفع مواد زاید در انبار ها (فاضلاب و زباله):

 1. در مواردی که داخل انبار ها با مصرف آب مواجه هستیم، خواه ناخواه فاضلاب نیز تولید می شود که لازم است برای دفع بهداشتی وسریع و بموقع آن ها اقدام لازم انجام شود و از روش مناسبی اعم از چاه جاذب، سپتیک تانک ودرمواقعی که فاضلاب تولیدی زیاد است از تصفیه خانه های فاضلاب استفاده شود.
 2. زباله دان به تعداد و حجم واندازه کافی، درپوش دار، زنگ نزن و قابل شستشو برای داخل انبارو محوطه اطراف انباردر دسترس باشد.
 3. جمع آوری زباله ها از زباله دان ها روزانه و بموقع انجام شود.
 4. از تلنبار کردن زباله ها ومواد زاید ومواد غذایی فاسد شده و نان خشک و یا وسایل اسقاطی داخل انبار و یا حتی در محوطه بیرونی انبار ممانعت شود و محوطه داخل و اطراف انبار باید همیشه تمیز و مرتب باشد وهر چه این مسیله بیشتر مورد توجه باشد شرایط واحتمال بروز حوادث هم از بین می رود.
 5. محوطه اطراف انبار از بهسازی لازم برخوردار بوده و با احداث فضای سبز وجاده آسفالت و محوطه سازی و زیبا سازی لازم، نظافت و بهداشت بخوبی رعایت گردد.

آب در انبارهـا:

متناسب با نوع مصرف آب در انبارها، آبی با کیفیت مناسب و سالم و مورد تایید مسیول بهداشت تهیه شود. مصارف آب در انبار ها عبارتند از:

 • مصرف آب برای شرب پرسنل
 • آب مورد نیاز شستشوی محوطه انبار
 • آب مورد نیاز سرویس های بهداشتی و روشویی ها
 • اطفا و حریق
 • مصارف فضای سبز و....

نـور در انبـارها:

 • تامین نور طبیعی و مصنوعی لازم برای انبار ها ضروری است.
 • برای استفاده بهینه از نور طبیعی خورشید بهتر است پنجره ها در بالا ترین قسمت دیوار انبار ها نصب شود و استاندارد سطح پنجره ها 20% سطح کف انبار می باشد.
 • باید از تابش مستقیم نور خورشید به اقلام داخل انبار بخصوص اقلامی که کنار پنجره قرار می گیرد ممانعت شود چون بعضی از اقلام مثل لاستیکها، کاغذ ها و.. در اثر قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید شکننده شده و آسیب می بینند و از عمر مفید آن ها کاسته می شود.
 • نظافت مرتب شیشه ها و پنجره های انبار، عامل موثری در تامین نور طبیعی کافی داخل انبارهاست.

تـهویه:

 • تهویه کافی انبار ها متناسب با نوع انبار و اقلام موجود در آن بویژه برای انبار ها نگهداری دارو، مواد شیمیایی و اقلام بهداشتی و مواد غذایی ضروری است.
 • در صورت نیاز به تهویه می توان علاوه بر سیستم های تهویه نصب شده در انبارها، با نصب توری روی پنجره های باز شو، از آن ها به عنوان تهویه طبیعی استفاده نمود.
 • وجود تهویه کافی در انبار از تجمع گرد غبار داخل انبار ممانعت می نماید ودر نتیجه نظافت انبار راحت تر انجام پذیر است.

نکات بهداشتی در بهره برداری از انبار:

 1. همیشه خروجی کالا از انبار باید اقلامی باشند که زودتر به انبار وارد شده اند.
 2. جهت کاهش گرد غبار در انبار می توان در صورت قابل شستشو بودن کف انبار به شرطی که رطوبت به کالا ها ومحصولات انبار شده آسیبی نرساند هر چند وقت یکبار، کف انبار را شستشو نمود. البته نظافت خشک با جاروبرقی صنعتی ترجیح داده می شود.
 3. عملیات نظافت داخل انبار و جمع آوری و دفع زباله از انبار، درحد نیاز و حتی الامکان روزانه باید انجام شود. وجود سلط های زباله کافی و مناسب ضروری است.
 4. این امرسبب می شود افراد شاغل درانبار به حفظ نظم وانضباط وبهداشت درانبارتشویق شوند.استعمال دخانیات در انبار ها ممنوع است.
 5. حیوانات خانگی از انبار های مواد غذایی دور نگهداشته شوند وانبارهادر دسترس آن ها نباشد.
 6. البسه کار و تجهیزات ایمنی فردی متناسب با نوع انبار و کالا های انبارشده برای پرسنل تهیه شود.
 7. تعداد کافی سرویس های بهداشتی شامل روشویی، حمام وتوالت پیش بینی شده باشد.
 8. معاینات پزشکی کارکنان طبق دستور العمل های موجود انجام شود.
 9. حتی الامکان اقلام چیده شده در یک انبار اقلامی همگن و سازگار و از یک نوع باشند تا دستورالعمل های نگهداری آن ها در عمل اجرا شود و اقلام از اثرات احتمالی یکدیگر مصون باشند.
 10. در انبار فضا و محل کافی و مناسب برای چیدن و استقراراقلام وارده به انبار موجود باشد ودر تمام شرایط دستور العمل های بهداشتی نگهداری کالاو نکات ایمنی رعایت شود.
 11. علایم و تابلو های راهنما و هشدار دهنده بهداشتی و نکات ایمنی در محل های مناسب نصب شوند.
 12. آموزش مرتب افراد شاغل در انبار با توجه به مسیولیت و وظیفه آن ها ضروری است، بخصوص آموزش روش های مبارزه با حشرات و جوندگان و پرندگان ونحوه استفاده از امکانات اطفا حریق که بهره برداری از آن ها در هنگام بروز حادثه نیازمند توجه و حمایت و مشارکت پرسنل انبار است.
 13. وجود جعبه کمک های اولیه در محل انبار ضروری است.
 14. انجام کلیه اقداماتی که جهت حفظ سلامت اقلام و تجهیزات و وسایل موجود درانبار ضروری است توسط مسیولین می بایست با دقت و ابتکار و خلاقیت هرچه بیشتر مورد توجه قرار گیرد و در این رابطه طبق ماده 14و45و65و54 و 113و116و114آیین نامه انضباطی نیرو های مسلح مسیولین باید پاسخگوباشند.

تجهیزات مـورد نیاز انبارها:

 • بهتر است انبار های بزرگ دارای دماسنج ورطوبت سنج مناسبی باشند تا حداکثرو حداقل تغییرات دمای هوا ورطوبت هوارا ثبت نمایندچون آن ها از جمله عوامل خارجی اثرگذار برروی کیفیت محصولات انبار شده می باشند ومی توانند فرایند ها وواکنش های شیمیایی را در داخل و سطوح کالا ها تحت تاثیر قرار داده و منجر به بروز تغییراتی مثل تغییر رنگ و ظاهر بعضی از کالا ها شوند و بدنبال آن فرسودگی و خورندگی و فساد زود هنگام آن کالا رادر پی داشته باشند.
 • وجود شیر های آتش نشانی به تعداد کافی و مطابق نظر متخصصین بهداشت حرفه ای در انبار برای اطفا حریق های احتمالی ضروری است.
 • وجود سیستم اعلان حریق منناسب در انبار ها نیز ضروری است.
 • وجود وسایل توزین مناسب در محل انباردر صورت نیاز ضروری است.
 • برای انبار های معمولی درجه حرارت در محدوده 30
 • 15درجه ورطوبت نسبی 40% مناسب است البته بسته به نوع محصولات و کالا هایی که انبار شده اند ممکن است این اعداد متفاوت باشند.

ماده 18 تبصره 1 آیین نامه ماده 13: پوشش بدنه دیوار کارگاه های تهیه موادغذایی، آشپزخانه، آبدارخانه، انبار مواد غذایی، میوه و سبزی‌فروشی، حمام، مستراح، دستشویی، رختشویخانه باید از کف تا زیر سقف و در مورد کارگاه ها و کارخانجات تولیدی مواد غذایی تا ارتفاع حداقل چهارمترکاشی یا سرامیک و دیوار کارخانجات از ارتفاع چهارمتر ببالا می‌تواند از سیمان صاف و صیقلی به رنگ روشن باشد.