مقدمه

سمپاشی یکی از بخش های حفاظتی در زندگی بشر برای از بین بردن موجودات موزی است. با شروع فصول گرم عملا وجود حیوانات موزی در منازل بیشتر می شود. زاد و ولد این حیوانات معمولا با شروع فصل بهار آغاز می شود و تا اواخر تابستان به طول می انجامد. در نتیجه برای جلوگیری از ازدیاد این حیوانات در محل زندگی لازم است سمپاشی بهاره را در اواخر ماه اسفند شروع کنیم. همچنین قسمت اعظمی از سمپاشی به محصولات کشاورزی و گیاهان آپارتمانی یا درختان میوه اختصاص پیدا می کند. سموم مورد نیاز برای کنترل هر یک از آفات به تناسب سیستم و مکانیسم بدن آن ها متفاوت است. معمولا سیستم سمپاشی که برای از بین بردن جانوران موزی پستاندار مانند موش استفاده می شود از همه پیچیدگی بیشتری دارد.

اغلب سمپاشی باید در مکان هایی مانند آشپزخانه ها و رستوران ها انجام شود. این مکان ها معمولا محل ذخیره مواد غذایی هستند و پخت غذا در این محل ها انجام می شود. با ورود حیوانات موزی مانند عقرب یا موش به این محل ممکن است سلامت و بهداشت مواد غذایی به خطر بیفتد، در نتیجه سموم مهلک وارد غذای تعداد زیادی از افراد می شود. مهم ترین مکان برای سمپاشی در هر محوطه، سمپاشی محل نگهداری و ذخیره مواد غذایی است.

عملا نه تنها سمپاشی می تواند از ازدیاد جانوران در محوطه زندگی ما جلوگیری کند. بلکه مهم ترین اصل در پیشرفت کشاورزی و افزایش باروری در صنعت باغداری است. با استفاده از سموم برای ریشه کن کردن ملخ کیفیت و اصلاح مواد کشاورزی افزایش پیدا کرده است. پس از سموم از بین برنده ملخ دومین نوع سمپاشی برای بهبود کشاورزی سمپاشی ساس است. سمپاشی این جانور موزی حتی به بهبود دامپروری کمک کرده است. سمپاشی شامل بخش های مختلفی است که بسته به نوع مکانیسم موجود زنده و آفت آن بسیار متفاوت خواهد بود.

سمپاشی درختان میوه و مزارع

سمپاشی درختان میوه مانند سمپاشی درخت سیب یا سمپاشی گیلاس باید با دقت بیشتری انجام شود. آفات این درختان بسیار زیاد است و به راحتی در زمان باروری درختان ریشه و ساقه یا تمام میوه درخت را نابود می کند. سمپاشی میوه ها باید به صورتی باشد که به راحتی با مصرف آب پاک شود و در مقیاس ناچیز ضرر جدی برای سیستم گوارش انسان نداشته باشد. اغلب آفات این درختان از دسته حشرات هستند و به سادگی با سم هایی که سیستم تنفسی آنها را دچار اختلال می کند از بین خواهند رفت. همچنین سمپاشی بوته هایی مانند بوته گوجه فرنگی  یا توت فرنگی به دلیل ظرافت این محصولات باید با دقت بسیار زیاد انجام شود. در سمپاشی محصولات کشاورزی تعداد سموم در دسترس برای غلات خشک مانند جو و گندم بسیار زیاد است و به سادگی با استفاده از سیستم سمپاشی صنعتی امکان تخلیه سموم در یک محوطه وسیع وجود دارد.

سمپاشی محصولات کشاورزی

سمپاشی عقرب و بندپایان

سمپاشی عقرب در محیط هایی که این حیوان حتی به ندرت دیده می شود لازم و ضروری است. عقرب یکی از انواع بندپایان است که دارای سم پروتئنی می باشد. ورود سم عقرب به خون انسان می تواند در مدت کوتاهی او را از پای درآورد و سیستم عصبی و انعقادی را به طور کامل مختل کند. گاها سمپاشی عقرب و مار در محیط های روستایی با شروع فصل گرم در منازل ضروری تر از سمپاشی مزارع و باغات به نظر می رسد. سمپاشی جانورانی مانند عقرب، مار و مارمولک که دارای سم هستند در تمامی محیط های رشد و نمو این حیوانات ضروری است. سمپاشی منازل برای از بین بردن این حیوانات حتی در محیط های شهری باید انجام شود.

سمپاشی حشرات و بندپایان کوچک

حشرات معمولا یکی از دردسر ساز ترین موجوداتی هستند که در زندگی روزمره ما دیده می شوند. این جانوران می توانند شامل مورچه ها، سوسک و حتی عنکبوت باشند. عملا مهم ترین دلیل سمپاشی خانه برای از بین بردن این جانوران است. حشراتی مانند سوسک بسیار کثیف هستند و زاد و ولد آنها در مدت زمان کوتاهی انجام می شود. این حیوانات سیستم دفاعی و تنفسی حساسی دارند و می توان با استفاده از سموم بی ضرر برای انسان در مدت زمان کوتاهی آنها را کاملا نابود کرد. سمپاشی پشه و مگس در فصول گرم لازم و ضروری است. این حشرات بسیار آلوده هستند و گاها نیش آنها می توانند بیماری های مانند مالاریا را منتقل کند. برای این حشرات باید از سمومی استفاده شود که سیستم تنفسی آنها را مختل می کند در نتیجه سم در هوا اسپری می شود.

سمپاشی گیاهان آپارتمانی و گل ها

سمپاشی گیاهان حساس آپارتمانی باید با دقت زیادی انجام شود. این گیاهان معمولا با انسان ارتباط تنگاتنگی دارند و وجود حیوانات موزی در خاک یا حتی اطراف گیاهان می تواند به راحتی وارد آب و غذا یا سیستم تنفسی انسان شود. از این جهت که سیستم گیاهان آپارتمانی و گل ها بسیار حساس است باید برای مراقبت از هر کدام از آنها از سموم خاص همان گیاه استفاده شود. همچنین در طول سال باید هر کدام از این گل ها چند بار سمپاشی شوند.

 سم مورد نیاز گل ها قسمت اعظمی از انواع سموم گیاهی و بیولوژیکی را شامل می شود. سمپاشی گل رز باید با احتیاط بسیار زیاد و در فصل بهار انجام شود. این گل بسیار حساس است و استفاده از سموم قوی می تواند کاملا ریشه و گل را نابود کند. همچنین  سمپاشی گل های دیگر مانند بنفشه یا میخک باید به صورت تخصصی با سموم مخصوص انجام شود. به هیچ وجه نمی توان برای گیاهان حساس از سموم عام استفاده کرد.

سمپاشی مایت

سمپاشی مایت به عنوان یک جانور میکروسکوپی می تواند به عنوان یک اصل افزایش ایمنی در زندگی تلقی شود. این حیوانات معمولا در جاهای پر گرد و غبار دیده می شوند و روی بدن آن پرز وجود دارد. این حیوان می توانند باعث ایجاد بیماری های پوستی و خارش شود در نتیجه در صورت مشاهده آنها حتما باید از سموم دفع مایت استفاده شود.